Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Modlitwa chrześcijańska [konferencja 7] Refleksje nad IV częścią Katechizmu Kościoła Katolickiego

Treść

Z pychy może nas wyprowadzić jedynie świadomość nieskończonego miłosierdzia Bożego. Jednak lepiej może wyrazić to określenie „pełne pokory miłosierdzie” Boże. Wielkość, co sugeruje pojęcie nieskończoności, może przygniatać, doświadczenie „pełnego pokory miłosierdzia” powala na kolana i wzbudza w nas łzy skruchy. W tym momencie możemy się prawdziwie urodzić jako dzieci Ojca, jak to było w przypadku powracającego syna marnotrawnego (zob. Łk 15,20–22). My zazwyczaj mamy świadomość bycia dziećmi Boga, ale na zasadzie nauki religii, jaką otrzymaliśmy od rodziców i Kościoła. Do urodzenia się jako dziecko jeszcze nam brakuje podobnego doświadczenia. Stąd nasza synowska ufność bywa ułomna.

Synowska ufność jest poddawana próbie i potwierdza się w ucisku. Zasadnicza trudność dotyczy modlitwy prośby, wstawiennictwa za siebie lub za innych. Niektórzy przestają w ogóle się modlić, ponieważ – jak sądzą – ich prośba nie zostaje wysłuchana. Pojawiają się dwa pytania: dlaczego uważamy, że nasza prośba nie została wysłuchana? W jaki sposób nasza modlitwa jest wysłuchana, „skuteczna”? (2734).

Niestety w naszych prośbach skierowanych do Boga najczęściej mamy gotowy scenariusz, w jaki sposób te prośby powinny być spełnione. I jeżeli nawet nie mamy gotowego planu przewidywanego działania Boga, to jednak mamy ogólne wyobrażenie emocjonalne odnoszące się do tego działania (Włodzimierz Zatorski OSB Modlitwa chrześcijańska. Refleksje nad IV częścią Katechizmu Kościoła Katolickiego)


Włodzimierz Zatorski OSB (ur. 1953) benedyktyn, fizyk, teolog, filozof. Ukończył studia z fizyki teoretycznej na Uniwersytecie Jagiellońskim (1980 r.) Od 1980 w Opactwie Benedyktynów w Tyńcu, (śluby wieczyste złożył w 1984 r.). Założycieli wieloletni dyrektor Wydawnictwa Benedyktynów „Tyniec”. Od 2005 do 2009 przeor w Tyńcu, 2010-2013 mistrz nowicjatu. Od 2015 szafarz (ekonom) klasztoru. Od 2002 roku prefekt (opiekun) oblatów świeckich przy Opactwie w Tyńcu. Autor ponad 40 tytułów książkowych w tym 3 tytuły z zakresu duchowości lidera: Podstawy duchowości lidera (2011), Duchowość lidera. Wybrane zagadnienia (2014), Duchowe dylematy lidera (2017).

Źródło: ps-po.pl, 21 listopada 2019

Autor: mj