Portal Czwartek - 28 maja 2020 Augustyna, Ingi, Jaromira      "Miłość nie potępia - miłośc oczyszcza i dźwiga". Henryk Ibsen
Szukaj     Szukaj wg branż
Powiększ +

2019-11-09 TV Trwam wyemituje dziś dokument ,,Kamienie wołać będą" dot. sytuacji polskich katolików we Francji

O godzinie 17.30 wyemitujemy w naszej stacji dokument „Kamienie wołać będą”. To historie polskich katolików mieszkających we Francji.


 „Kamienie wołać będą” to dwuczęściowy dokument, który ukazuje historie Polaków zamieszkujących miasteczko Grenoble we Francji. Jest ono położone w malowniczej dolinie u podnóża francuskich Alp nad rzekami. Mieszkają tam także Polacy. To między innymi pani Maria Bacia – Verloop, która we Francji realizowała swoją pracę doktorską. Przed laty pracowała na Politechnice Warszawskiej, skąd została zwolniona. Szansę na nowy start dostała właśnie we Francji.– W związku z tym, że nie miałam  do czego wracać w Polsce, był to rok 1995 – wspomina Maria Bacia – Verloop.Jednak codzienność we Francji nie jest tak kolorowa, jak mogłoby się wydawać. Polscy katolicy borykają się z różnymi trudnościami. Do niedawna mieli możliwość odprawiania niedzielnej Mszy Świętej w bazylice św. Józefa w centrum Grenoble. Jednak teraz nie ma tam dla nich miejsca. Zaproponowano im budynek w dzielnicy odległej od miasta.– Powiedział nam ksiądz biskup, że nie jesteśmy tam odesłani na zawsze. Powiedział, że będziecie jakieś 3-4 lata. Już się cztery lata skończyły, piąty  już się zaczął – zauważa s. Barbara Hartman, która posługuje we Francji od 10 lat.Kościoły we Francji są burzone i sprzedawane. Polacy, zamiast miejsca, w którym z należytą godnością można oddać się modlitwie, otrzymali jedynie  budynek, który wcześniej był kinem. Nie ma on żadnych sakralnych elementów. W laickiej Francji od wielu lat spada liczba katolików. Obecnie stanowią niespełna dwa procent Francuzów. Polska wspólnota we francuskim Grenoble nie ma możliwości manifestowania swojej wiary poza kościołem.– Nie mamy możliwości wyjść z kościoła na procesję ani na Wielkanoc, ani na procesję palmową. Także wszystko odbywa się właściwie w tym ciasnym kościelnym pomieszczeniu – wskazuje s. Barbara Hartman.Jednak to nie wszystkie problemy Polaków mieszkających we francuskim Grenoble. W styczniu doszło do podpalenia jednego z kościołów. Dramatyczne historie polskich katolików, którzy mieszkają we Francji, mogą Państwo zobaczyć już dziś o godzinie 17.30 w Telewizji Trwam. Dokument „Kamienie wołać będą” wyemitujemy także jutro o tej samej porze.


TV Trwam News


Źródło: radiomaryja.pl, 9

mj

 Aktualności
28/05 Ruszyła akcja ,,Kupuję NaSze Produkty"
28/05 Kolejna obstrukcja marszałka Senatu ws. wyborów prezydenckich
28/05 Za niecałe dwa tygodnie maturzyści napiszą egzamin dojrzałości
28/05 Komunistyczne zbrodnie bez kary? Apel ws. nowelizacji ustawy o IPN
28/05 Bruksela po raz kolejny naciska ws. reformy sądownictwa w Polsce
27/05 Polska broni rodziny i zwalcza przemoc domową bez ideologii gender przemycanej w Konwencji Stambulskiej
27/05 Rzecznik Min. Zdrowia: Luzowanie obostrzeń nie spowodowało wzrostu zakażeń koronawirusem
27/05 Oświatowa ,,Solidarność": Przepisy dotyczące prowadzenia konsultacji z uczniami są nieścisłe
 Duchowość, Religia, Kościół
28/05 Wyjątkowe świadectwo mamy. ,,Zostałam zaproszona do współpracy z Bogiem"
28/05 [TYLKO U NAS] Ks. prof. D. Oko: Każdy człowiek ma godność. Każdego trzeba szanować, także księdza. Najgorsi wrogowie Kościoła chcą postawić równość ksiądz = pedofil
27/05 Solidarni z Misją. Pomoc Kościołowi w Potrzebie wraz z Fundacją o. Werenfrieda zaprasza ludzi dobrej woli do kampanii ,,Maseczka dla misjonarza"


 © Wszelkie prawa zastrzeżone - Interaktywna Polska Sp. z o.o. (18) 4490077; 509 740 777 ; e-mail: biuro@iap.pl

www.csz.gminagrybow.pl www.gosir.gminagrybow.pl wieliczka.eu - zaprasza Burmistrz Artur Kozioł