Portal Wtorek - 12 listopada 2019 Konrada, Renaty, Witolda      "To nie wiarygodne, jak wielką siłą może dusza obdarować ciało". Wilhelm von Humboldt
Szukaj     Szukaj wg branż
Powiększ +

2019-11-09 Prezydent A. Duda weźmie udział w obchodach 30. rocznicy upadku muru berlińskiego

Prezydent Polski Andrzej Duda składa wizytę w Berlinie. Weźmie tam udział w obchodach 30. rocznicy upadku muru berlińskiego.


Prezydent Polski spotka się ze swoim niemieckim odpowiednikiem Frankiem Walter-Steinmeierem. Odwiedzi również Miejsce Pamięci oraz Muzeum Sachsenhausen.


Prezydent Andrzej Duda będzie przypominał, że zjednoczenie Niemiec nie byłoby możliwe, gdyby nie przemiany w Polsce – zaznaczył wiceszef Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha.– Upadek muru berlińskiego był możliwy dzięki temu, że w Polsce narodziła się „Solidarność”, dzięki temu, że narodziny „Solidarności” były możliwe także przez pielgrzymkę Ojca Świętego Jana Pawła II. Wszystkie te procesy, które zachodziły w Polsce, dały sygnał całej Europie środkowo-wschodniej, że ta zmiana jest możliwa. Na pewno gdyby nie ogromny fenomen „Solidarności”, gdyby nie ten wkład Polski, nie byłyby możliwe zmiany w Niemczech, nie byłoby możliwe zburzenie muru berlińskiego, nie byłoby możliwe zjednoczenie Niemiec – podkreślił Paweł Mucha.  Budowa muru berlińskiego rozpoczęła się w 1961 r. Miała uniemożliwić ucieczkę mieszkańców wschodniej części miasta do zachodniej.


Obalenie muru, do którego doszło w 1989 r., poprzedziły wielkie protesty na rzecz wolności i demokracji. Wiele osób zginęło przy próbie ucieczki na Zachód. Obchody w Berlinie mają też oddać im hołd.


RIRM


Źródło: radiomaryja.pl, 9

mj © Wszelkie prawa zastrzeżone - Interaktywna Polska Sp. z o.o. (18) 4490077; 509 740 777 ; e-mail: biuro@iap.pl

www.csz.gminagrybow.pl www.gosir.gminagrybow.pl wieliczka.eu - zaprasza Burmistrz Artur Kozioł