Portal Sobota - 15 sierpnia 2020 Marii, napoleona, Stelii     "Wiem tylko, że życia nie można zrozumieć bez miłosiernej wyrozumiałości, nie można go bez niej przeżyć." - Oscar Wilde
Szukaj     Szukaj wg branż
Powiększ +

2019-11-07 Polska wyrosła na lidera w dziedzinie światłowodów

Do niedawna niewielki odsetek Polaków wiedział, czym jest światłowód. Dziś okazuje się, że nasz kraj wyrasta na lidera w tak ważnym segmencie IT, jakim jest rozwój sieci światłowodowej. Potwierdzają to najnowsze badania.


Czym właściwie jest światłowód?


Pod względem fizycznym światłowód to kabel zbudowany z przezroczystego włókna szklanego, które wzbogacone jest domieszką tworzyw sztucznych. Jego podstawowym zadaniem jest przesyłanie danych z użyciem światła. Wykorzystywany jest on nie tylko do dostarczania usług internetowych, jak np. internet światłowodowy z UPC, ale również do dostarczania telefonii i telewizji.


Historia światłowodów


Wbrew pozorom światłowód nie jest technologią, którą wymyślono w XXI wieku. Swoimi korzeniami sięga końcówki XIX wieku. W 1879 roku Thomas Alva Edison opatentował żarówkę elektryczną – bez jego wynalazku nie byłoby światłowodów. William Wheeler, inżynier z Concord w stanie Massachusetts w USA, zainspirował się wynalazkiem Edisona i zdecydował, że upowszechni elektryczne oświetlenie domów. Wykorzystał do tego celu szklane rury i silną lampę łukową, w której źródłem światła był łuk elektryczny.


Nie tylko Wheeler dostrzegł, że światło można wykorzystać na wiele różnych sposobów. Także Aleksander Graham Bell, wraz ze swoim asystentem, wykorzystał wiązkę światła do tego, aby stworzyć fotofon. Przyrząd ten pozwalał na transmisję dźwięku za pośrednictwem światła, z użyciem powietrza jako nośnika.


Kolejnym krokiem na drodze do rozwoju światłowodów, jakie znamy obecnie, było zaprezentowanie szerokich możliwości zastosowania zrolowanego włókna szklanego. W 1954 roku zrobili to Harold Hopkins i Narinder Singh Kapany. Dowiedli oni, że takie włókno może być nośnikiem służącym przenoszeniu informacji transmitowanych za pośrednictwem światła. Zaledwie 2 lata później przesyłanie światła w przezroczystych przewodach znalazło zastosowanie praktyczne – wykorzystano je w gastroskopie, który został skonstruowany na Uniwersytecie Michigan.


W 1970 roku firma Corning Glass Works publicznie pokazała włókna o sprawności umożliwiającej ich użycie do komunikacji. Zastosowano w nich półprzewodnikowe systemy laserowe GaAs. Pierwsze komercyjne światłowody operowały na długości fal 0,8 µm i uzyskiwano dzięki nim przepustowość 45 Mbps.


Początki światłowodów w Polsce


W Polsce od lat, w różnych branżach, wykorzystywane są światłowody. Między innymi są one powszechne przy łączeniu ze sobą różnych centrali telefonicznych. Pierwszy kabel światłowodowy w naszym kraju powstał pod koniec lat 70. XX wieku. Miało to miejsce w 1978 roku na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.


Ponad 40 proc. Polaków w zasięgu światłowodów


Badanie przeprowadzone przez FTTH Council oraz IDATE DigiWorld – Europe Broadband Status wskazało, że w okresie od września 2017 roku do września 2018 roku ilość gospodarstw domowych znajdujących się w zasięgu światłowodowym wzrosła o ponad 40 proc. Wyprzedzają nas tylko Włochy, gdzie ten sam przyrost wyniósł nieco ponad 43 proc.


Polacy nieustannie prowadzą zaawansowane działania i inwestycje w celu powiększenia zasięgu sieci szybkiego dostępu do internetu. Nasz kraj współtworzy europejską czołówkę państw z najwyższymi wzrostami w rankingach wykorzystania szybkiej łączności z internetem za pośrednictwem sieci światłowodowych. W ciągu roku (od września 2017 do września 2018 roku) przybyło w Polsce 26 proc. abonentów internetu światłowodowego.


Zmierzamy w dobrym kierunku, aby już wkrótce Polska mogła zostać uznana przez analityków za kraj dojrzały w kwestii wykorzystania łączności z globalną siecią przez światłowody. Nasz kraj mógłby tym samym dołączyć do rozwiniętych w tej sferze gospodarek, takich jak Szwecja, Hiszpania czy Norwegia. Na to jednak potrzeba czasu. Realizacja programów polegających na stałym, systematycznym poszerzaniu sieci światłowodowej z pewnością nam w tym pomoże.

Silesian


 Aktualności
15/08 [TYLKO U NAS] B. Nowak: Prawa strona ustępuje lewicy ws. ideologii LGBT
15/08 Wsparcie Polskiego Funduszu Rozwoju dla firm
15/08 [TYLKO U NAS] Dr hab. A. Zybertowicz o agresywnych działaniach osób LGBT: Mam wrażenie, że jest to próba kontynuacji operacji opozycji w bardziej agresywnej postaci. Świadomie skierowana jest na święte dla chrześcijan symbole
14/08 [TYLKO U NAS] J. Budziaszek: Polacy muszą zrozumieć, że ze wszelką zarazą może sobie poradzić nie człowiek, tylko Matka Najświętsza, która jest nam dana na obronę
14/08 MZ apeluje o zachowanie zasad sanitarnych
14/08 [TYLKO U NAS] Ks. dr D. Chmielewski SDB o akcji ,,Zaadoptuj nieprzyjaciela Kościoła": Modlimy się każdego dnia Koronką do Bożego Miłosierdzia za tego, którego Matka Boża i Pan Jezus wskażą nam w sercu
13/08 Śledzenie przesyłki czyli gdzie jest moja przesyłka?
 Duchowość, Religia, Kościół
15/08 Nie ma trudu tak wielkiego jak modlitwa
15/08 Rozważnie stawiajmy kroki miłości...
14/08 Świat monastyczny a ekumenizm
14/08 Historia i znaczenie medalionów św. Benedykta w kościele tynieckim


 © Wszelkie prawa zastrzeżone - Interaktywna Polska Sp. z o.o. (18) 4490077; 509 740 777 ; e-mail: biuro@iap.pl

www.csz.gminagrybow.pl www.gosir.gminagrybow.pl wieliczka.eu - zaprasza Burmistrz Artur Kozioł