Portal Czwartek - 28 maja 2020 Augustyna, Ingi, Jaromira      "Miłość nie potępia - miłośc oczyszcza i dźwiga". Henryk Ibsen
Szukaj     Szukaj wg branż
Powiększ +

2019-10-19 Bruksela: Unijny budżet na lata 2021-2027 głównym tematem drugiego dnia szczytu UE

Budżet Unii Europejskiej na lata 2021-2027 był głównym tematem drugiego dnia unijnego szczytu w Brukseli. Fińska prezydencja zapowiada cięcia w unijnej kasie nawet o 85 mld euro. Miałyby one objąć politykę rolną i spójności. Swój sprzeciw wyraziło większość unijnych krajów.


Propozycja przedstawiona przez Finów przewiduje mniejsze środki w unijnym budżecie na lata 2021-2027 nawet o 85 mld euro.-Prezydencja fińska była zadowolona ze swoich propozycji, ale większość krajów była niezadowolona z tej propozycji i Polska do nich należała. Uważamy, że to, co zostało zaprezentowane przez prezydencję fińską, nie przybliża nas do kompromisu – podkreślił premier Mateusz Morawiecki.O rozbieżnościach mówiła także przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.– Uruchomienie tego budżetu to nie lada wyczyn. Dla mnie kluczowe znaczenie ma przede wszystkim wzmocnienie elementu modernizacyjnego w budżecie, ponieważ te tematy – walka klimatyczna, cyfryzacja, innowacje, temat badań i rozwoju – to tematy, które przyczynią się do rozwoju Europy i muszą leżeć u podstaw budżetu w ciągu najbliższych kilku lat – zaznaczyła Ursula von der Leyen.Tymczasem mówi się, że na cięciach ucierpiałyby te polityki, które z punktu widzenia Polski są bardzo istotne, czyli polityka spójności i wspólna polityka rolna. Na szczycie premier Mateusz Morawiecki mówił o konieczności wyrównania dopłat dla rolników z Europy Środkowej, w tym przede wszystkim z Polski. Celem polityki spójności jest niwelowanie różnic w jakości życia mieszkańców Unii oraz likwidacja zacofania gospodarczego europejskich regionów. Obie te polityki są zapisane w unijnych traktatach jako cele UE.– Polska będzie się trzymała traktatu, będziemy obrońcami Traktatów Rzymskich – zapewnił premier Mateusz Morawiecki.W UE nie ma zgody co do tego, które z programów unijnych miałyby zostać uszczuplone.– Unia chce przesuwać te środki na poprawę bezpieczeństwa, na ochronę granic i na politykę klimatyczną. Oczywiście można to robić, trzeba te ciężary zmieniać, ale w sposób racjonalny, uzasadniony i bez dużego uszczerbku dla tzw. zrównoważonego rozwoju. Nie może być tak, że kraje biedniejsze będą przez to cierpiały – zaznaczył ekonomista Mariusz Kękuś.Polska wraz z innymi krajami postulowała likwidację wszystkich rabatów.– Żeby ci najbogatsi nie korzystali z tego, że w minionych latach wypracowali sobie jakieś dodatkowe ulgi. Chcemy, żeby ten budżet był sprawiedliwy – wskazał premier Mateusz Morawiecki.   Tymczasem przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk krytykuje Polskę, twierdząc, że  nie widzi wysiłków polskiej dyplomacji ws. korzystnego budżetu Unii. Polska – jak akcentował premier Mateusz Morawiecki – opowiada się za tym, żeby było więcej Europy zarówno w wymiarze budżetu, jak i wspólnego, jednolitego rynku.– Uważam, że negocjacje przed nami są jeszcze długie i ciężkie, że one będą trwały jeszcze 6-12 miesięcy. Sądzę, że zakończą się w ostatnim kwartale przyszłego roku, aczkolwiek nie mamy nic przeciwko, żeby zakończyły się wcześniej – podkreślił szef polskiego rządu.Premier liczy jednak na pozytywne rozstrzygnięcia dotyczące budżetu. Osiągniecie porozumienia spodziewane jest dopiero podczas prezydencji niemieckiej, czyli w drugiej połowie przyszłego roku.


TV Trwam News


Źródło: radiomaryja.pl, 18 października 2019

mj

 Aktualności
28/05 Ruszyła akcja ,,Kupuję NaSze Produkty"
28/05 Kolejna obstrukcja marszałka Senatu ws. wyborów prezydenckich
28/05 Za niecałe dwa tygodnie maturzyści napiszą egzamin dojrzałości
28/05 Komunistyczne zbrodnie bez kary? Apel ws. nowelizacji ustawy o IPN
28/05 Bruksela po raz kolejny naciska ws. reformy sądownictwa w Polsce
27/05 Polska broni rodziny i zwalcza przemoc domową bez ideologii gender przemycanej w Konwencji Stambulskiej
27/05 Rzecznik Min. Zdrowia: Luzowanie obostrzeń nie spowodowało wzrostu zakażeń koronawirusem
27/05 Oświatowa ,,Solidarność": Przepisy dotyczące prowadzenia konsultacji z uczniami są nieścisłe
 Duchowość, Religia, Kościół
28/05 Wyjątkowe świadectwo mamy. ,,Zostałam zaproszona do współpracy z Bogiem"
28/05 [TYLKO U NAS] Ks. prof. D. Oko: Każdy człowiek ma godność. Każdego trzeba szanować, także księdza. Najgorsi wrogowie Kościoła chcą postawić równość ksiądz = pedofil
27/05 Solidarni z Misją. Pomoc Kościołowi w Potrzebie wraz z Fundacją o. Werenfrieda zaprasza ludzi dobrej woli do kampanii ,,Maseczka dla misjonarza"


 © Wszelkie prawa zastrzeżone - Interaktywna Polska Sp. z o.o. (18) 4490077; 509 740 777 ; e-mail: biuro@iap.pl

www.csz.gminagrybow.pl www.gosir.gminagrybow.pl wieliczka.eu - zaprasza Burmistrz Artur Kozioł