Przejdź do treści
Przejdź do stopki

[TYLKO U NAS] Prof. W. Nowakowski o św. Zygmuncie Szczęsnym Felińskim: Zaufał całkowicie Bogu

Treść

Zaufał całkowicie Bogu, że to się zmieni i właśnie to się zmieniło, bo żyjemy już dzisiaj w wolnej Polsce. Zygmunt Szczęsny Feliński już w swojej młodości przyjął jakże piękne motto, które realizował przez całe życie i on tak powiedział: „Bo być na ziemi Polakiem, to żyć bosko i szlachetnie” – powiedział prof. Wiesław Nowakowski, emerytowany profesor SGGW w Warszawie, w „Rozmowach niedokończonych” w TV Trwam.

11 października będziemy obchodzić 10. rocznicę kanonizacji św. Zygmunta Szczęsnego Felińskiego, założyciela zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi. Święty został kanonizowany przez papieża Benedykta XVI.

S. Magdalena Abramow-Newerly podkreśliła, że św. Zygmunt Szczęsny Feliński zawsze potrafił stanąć za Bogiem i Polską.

– Dla mnie postać św. Zygmunta Szczęsnego Felińskiego jest ważna nie tylko dlatego, że jest założycielem mojego zgromadzenia, ale przede wszystkim wybitnym Polakiem, mężem stanu, człowiekiem bardzo ofiarnym, który z jednej strony był bardzo pogodny, a z drugiej zawsze potrafił stanąć w obronie prawdy kosztem wszystkiego. Potrafił poświęcić wszystko, żeby stanąć za Chrystusem i za Polską. Jest to przykład wielkiego Polaka – powiedziała s. Magdalena Abramow-Newerly, dyrektor Muzeum św. Zygmunta Szczęsnego Felińskiego w Warszawie.

Św. Zygmunt Szczęsny Feliński całe swoje życie zawierzył Bogu.

– Chciałbym powiedzieć i podkreślić, że właśnie święty Zygmunt Szczęsny Feliński całe swoje życie, swoją pracę, a także działalność zawierzył Bożej Opatrzności i szedł jakby pod prąd, biorąc pod uwagę ówczesne czasy. Dla nas jest on wzorem właśnie teraz. Kocham go za to, że nie poddał się rozpaczy, zwątpieniu i bólowi, tylko znosił tę całą gehennę zesłania i wypędzenia go z archidiecezji warszawskiej. On ufał Bogu. Zaufał całkowicie Bogu, że to się zmieni i właśnie to się zmieniło, bo żyjemy już dzisiaj w wolnej Polsce. Zygmunt Szczęsny Feliński już w swojej młodości przyjął jakże piękne motto, które realizował przez całe życie: „Bo być na ziemi Polakiem, to żyć bosko i szlachetnie” – mówił prof. Wiesław Nowakowski, emerytowany prof. SGGW w Warszawie.

Postać świętego biskupa przyciąga także osoby świeckie.

– Wszędzie, gdzie nasze siostry pracują, prowadzą duszpasterstwo związane z wykonywaną pracą, ale też właśnie w tych parafiach powstają wspólnoty Przyjaciół św. Zygmunta. Przy naszych domach formacyjnych także gromadzą się świeccy, którzy dowiadując się o tej postaci z różnych mediów, czy nawet od nas, pragną pogłębiać tę osobę i jej dzieła przez czytanie pism, wspólną modlitwę, rozważanie historii życia św. Zygmunta i jego mamy – stwierdziła s. Beata Czop, katechetka.

Jedną z osób zaangażowanych w rozprzestrzenianie kultu św. Zygmunta Szczęsnego Felińskiego jest Zbigniew Pękala, przewodniczący Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Ostrowieckiej, przewodnik pielgrzymek.

– Mieszkam w Ostrowcu Świętokrzyskim i właśnie tam są dwa miejsca, w których działają Siostry Franciszkanki Rodziny Maryi. Pewnego dnia otrzymałem telefon i zostałem zaproszony na rozmowę o pielgrzymce na Kresy, która miałaby podążać śladami św. Zygmunta Szczęsnego Felińskiego. To był 2010 rok, czyli niedługo po kanonizacji. Okazało się wówczas, że zaczyna się pewien proces tworzenia wyjazdów pielgrzymkowych. Zrobiliśmy w 2010 roku pielgrzymkę i okazało się, że było tak duże zainteresowanie, iż byliśmy zmuszeni powtórzyć za kilka tygodni tę pielgrzymkę. Docieraliśmy już wtedy do miejsc związanych ze świętym. Okazuje się, że to jest piękna historia dziedzictwa kulturowego – podkreślił Zbigniew Pękala.

radiomaryja.pl

Źródło: radiomaryja.pl, 22

Autor: mj