Przejdź do treści
Przejdź do stopki

[TYLKO U NAS] J. Zieliński: Ludzie uczciwi nie mogą się policji bać. Bać się policji powinni tylko przestępcy

Treść

Policja jest tą służbą, tą formacją, która ma pomagać i chronić ludzi uczciwych przed przestępcami, a więc ludzie uczciwi nie mogą się policji bać, powinni mieć do niej zaufanie (mają to zaufanie ostatnio) i zwracać się do niej o pomoc wtedy, kiedy potrzeba. Bać się policji powinni tylko przestępcy – mówił we wtorkowym „Polskim punkcie widzenia” na antenie TV Trwam wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Jarosław Zieliński.

 

Na bezpieczeństwo Polski składają się dwa wymiary: bezpieczeństwo zewnętrzne i bezpieczeństwo wewnętrzne – wskazał Jarosław Zieliński.

– Jeden wymiar to bezpieczeństwo zewnętrzne, które gwarantują nam sojusze i silna armia. To, że jesteśmy w NATO, to, że budujemy własną, coraz silniejszą armię, modernizujemy ją, to, że stacjonują w Polsce wojska sojusznicze NATO – to stwarza te gwarancje bezpieczeństwa zewnętrznego, wojskowego. Dzisiaj to jest bardzo ważny aspekt wobec tego, że odradza się – po raz kolejny – rosyjski imperializm. I mamy drugi aspekt, bezpieczeństwa wewnętrznego, bezpieczeństwa obywateli. Służby wewnętrzne zapewniają to bezpieczeństwo na bardzo wysokim poziomie. (…) Aż 98 proc. Polaków – to są wyniki ostatnich badań – uważa, że w Polsce żyje się bezpiecznie w najbliższym otoczeniu, w miejscu zamieszkania. Również aż 89 proc. uważa Polskę jako całość za kraj bezpieczny – zwrócił uwagę wiceminister spraw wewnętrznych i administracji.

Obecnie realizowany jest program modernizacji służb mundurowych. W efekcie polskie służby są nowocześniejsze i lepiej wyposażone – podkreślił wiceszef MSWiA.

– Kupujemy nowy sprzęt, nowe samochody, wymieniamy jedną trzecią taboru samochodowego dla policji, dla straży granicznej, kupujemy bardzo dużo nowych samochodów ratowniczo-gaśniczych dla straży pożarnej, państwowej i ochotniczej. W tym roku kupujemy rekordową liczbę samochodów dla jednostek OSP. One też spełniają bardzo ważną rolę w systemie bezpieczeństwa wewnętrznego. (…) Kupujemy 480 samochodów, nawet więcej – prawdopodobnie będzie ich ok. 500 nawet do końca roku. (…) Budujemy nowe komendy, komisariaty, strażnice. Odtwarzamy posterunki policji. Odtworzyliśmy już ich 109 w tym czasie, kiedy jesteśmy odpowiedzialni za państwo – akcentował polityk.

Istotnym działaniem obecnego rządu oraz resortu spraw wewnętrznych i administracji jest odbudowa etosu polskich służb mundurowych, a w szczególności  policji, który bardzo mocno został nadszarpnięty w przeszłości.

– Dzisiaj z tym jest coraz lepiej. Policja jest, zgodnie z głoszonym przeze mnie hasłem od czterech lat, ono się już przyjęło bardzo ładnie, funkcjonuje i – co ważniejsze – jest realizowane w życiu, blisko ludzi i dla ludzi. Policja jest tą służbą, tą formacją, która ma pomagać i chronić ludzi uczciwych przed przestępcami, a więc ludzie uczciwi nie mogą się policji bać, powinni mieć do niej zaufanie (mają to zaufanie ostatnio) i zwracać się do niej o pomoc wtedy, kiedy potrzeba. Bać się policji powinni tylko przestępcy – zaznaczył gość „Polskiego punktu widzenia”.

NIK przedstawiła raport, z którego wynika, że w Polsce brakuje policjantów. W ocenie wiceministra jest to obraz jednostronny, gdyż Izba nie przedstawiła danych o liczbie osób, które przyszły do policji w ostatnim czasie.

– To jest naturalny ruch kadrowy – jedni odchodzą, na emerytury w szczególności, drudzy przychodzą. Są dzisiaj takie garnizony policji, w których nie brakuje policjantów, nie ma wakatów. Także to nie jest problem w tych garnizonach, choćby w garnizonie podlaskim (…) liczba wakatów jest symboliczna, taka, jaka wynika z ruchu kadrowego. W woj. świętokrzyskim np. wakatów prawie w ogóle nie ma i w ogóle w województwach Polski wschodniej ten problem praktycznie nie istnieje dzisiaj. Natomiast istnieje w Warszawie, w komendzie stołecznej, gdzie mamy konkurencję innych miejsc pracy w stosunku do służby policyjnej i służby w innych formacjach, i na zachodzie Polski, ale takiego problemu, który by dzisiaj występował, a nie było wcześniej, nie ma, bo wakatów nie ma więcej obecnie niż za poprzednich rządów. Jest mniej – zapewnił Jarosław Zieliński.

Ze względu na niskie bezrobocie coraz trudniej o nowych pracowników i dotyczy to nie tylko policji czy służb mundurowych, ale również innych zawodów – zauważył wiceszef MSWiA. Jednak resort podejmuje działania, które mają zachęcić do służby w policji – dodał.

– Podnosimy uposażenia, motywujemy w związku z tym do wstępowania do służb mundurowych. Rozwijają się bardzo pięknie klasy mundurowe w szkołach, to też jest później baza rekrutacyjna dość naturalna do służb. Zresztą preferujemy w punktacji właśnie tych, którzy kończą klasy mundurowe przy przyjęciu do służby i myślę, że to jest dobry kierunek – mówił polityk.

radiomaryja.pl

Źródło: radiomaryja.pl, 18

Autor: mj