Portal Czwartek - 19 wrzesnia 2019 Januarego, Konstancji, Leopolda     "Jeśli człowiek traci szacunek dla najmniejszej cząstki życia, traci szacunek dla całego życia" - Albert Schweitzer
Szukaj     Szukaj wg branż
Powiększ +

2019-09-12 Zbigniew Ziobro pozostaje na stanowisku

Sejm nie zgodził się na odwołanie ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobry. Przeciwko zagłosowało 240 posłów, głównie z Prawa i Sprawiedliwości.


Wniosek o dymisję ministra sprawiedliwości złożył klub Platformy Obywatelskiej–Koalicji Obywatelskiej.– To, co spowodowało nasz wniosek, to brak zgody, by w Ministerstwie Sprawiedliwości w sposób systemowy, zorganizowany, dochodziło do niszczenia niezależnych sędziów – mówił poseł PO Borys Budka.Poseł wracał do sprawy wiceministra Łukasza Piebiaka. Przekonywał, że za wszystko, co działo się w resorcie, odpowiedzialność ponosi właśnie Zbigniew Ziobro. Wielokrotnie padało słowo hejt. To główny zarzut, po jaki sięgała opozycja.– Dobrze jest przypomnieć to słowo w waszym kontekście, bo to wy byliście ojcami założycielami przemysłu pogardy – powiedział premier Mateusz Morawiecki.Afera wokół wiceministra Łukasza Piebieka była wojną sędziów z sędziami – przekonywał wiceszef resortu Michał Wójcik.– Nie było tam żadnego polityka: ani ministra Ziobro, ani Wójcika, ani Warchoła, ani Jakiego, Romanowskiego i Kalety też nie było. Byli sami sędziowie. Na taśmach to byli politycy, ale w restauracji Sowa i Przyjaciele – podkreślił wiceminister Michał Wójcik.Opozycja nie dawała za wygraną.– To jest głosowanie za albo przeciw esbeckim metodom. Tak, esbeckim metodom, bo esbeckie metody polegały na tym, że się szkalowało, nękało ludzi – stwierdziła poseł PO-KO Kamila Gasiuk-Pihowicz.Ale zastrzeżeń do działań ministra Ziobry nie miał premier Mateusz Morawiecki. Przeciwnie, jak podkreślał, minister zareagował szybko.– Odnosicie się do rzeczywistości, która została szybko naprawiona – oznajmił premier Mateusz Morawiecki.Debata nad wnioskiem o odwołanie Zbigniewa Ziobry dla PiS-u stała się okazją, by wytknąć grzechy swoim poprzednikom.– To wy spowodowaliście, że zorganizowane grupy przestępcze wkroczyły do naszego państwa. Wy to zrobiliście – zaakcentował wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik.Zbigniew Ziobro sięgał tutaj po konkretne kwoty i wytknął poprzednikom rekordowe zabezpieczenie 1 mld 400 mln zł.– W tym roku polska prokuratura zabezpieczyła wiecie jaką kwotę? 3 mld 300 mln zł żywej gotówki, pieniędzy na kontach, pieniędzy w postaci nieruchomości, jachtów i luksusowych samochodów – powiedział minister Zbigniew Ziobro.I akurat tutaj prokurator generalny mocno przerósł swojego poprzednika. Zbigniew Ziobro wytykał opozycji próbę zablokowania reformy sądownictwa, sięganie po Komisję Europejską i sędziów z Iustitii. I właśnie temu stowarzyszeniu zarzucił próbę strajku włoskiego, poprzez opóźnianie procesów w sądach. Wydłużanie postępowań było punktem spornym w trakcie debaty.– Po raz pierwszy w historii, od 89. roku, długość postępowań sądowych przestała się skracać, a zaczęła się wydłużać – mówił poseł PO Borys Budka.


– Za waszych rządów te postępowania również konsekwentnie się opóźniały, jeszcze bardziej niż teraz. To myśmy wyhamowali tę tendencję wydłużania postępowań w procesach cywilnych – podkreślił minister Zbigniew Ziobro.Ostatecznie Sejm nie zgodził się na odwołanie ministra sprawiedliwości.Sejm wobec nie uzyskania wymaganej większości głosów odrzucił wniosek o wyrażenie wotum nieufności – ogłoszono w Sejmie. Łącznie przeciwko odwołaniu Zbigniewa Ziobry było 240 posłów.


TV Trwam News/RIRM


Źródło: radiomaryja.pl, 12

mj

 Aktualności
19/09 Trwa akcja "Wrzuć bieg na zdrowie"
19/09 A. Fotyga: Postulujemy ustanowienie 25 maja Dniem Pamięci Bohaterów Walki z Totalitaryzmami
19/09 [TYLKO U NAS] J. Hirsch: Najpierw w samej Platformie Obywatelskiej powinni zacząć przestrzegać praworządności
19/09 Komitety wyborcze walczą o głosy emerytów
19/09 E-prawo jazdy na przełomie roku?
18/09 Rząd chce ukróć proceder nielegalnych adopcji
18/09 [TYLKO U NAS] J. Zieliński: Ludzie uczciwi nie mogą się policji bać. Bać się policji powinni tylko przestępcy
18/09 [TYLKO U NAS] Prof. P. Jaroszyński: Nie można oderwać kultury i nauki od miłości do ziemi polskiej
18/09 Telefoniczna Informacja Pacjenta rozpoczęła działanie w trybie całodobowym
18/09 Rząd Zjednoczonej Prawicy walczy z mafią lekową
 Duchowość, Religia, Kościół
19/09 W Madrycie odbyło się międzynarodowe spotkanie "Pokój bez granic"
19/09 Ojciec Kasjan
18/09 Prawdziwy sposób i najbardziej doskonała forma modlitwy to zwrócenie uwagi nie na to, by modlić się w określony sposób, ale by iść za tym, co dzień za dniem stawia przed nami Duch Święty


 © Wszelkie prawa zastrzeżone - Interaktywna Polska Sp. z o.o. (18) 4490077; 509 740 777 ; e-mail: biuro@iap.pl

www.csz.gminagrybow.pl www.gosir.gminagrybow.pl wieliczka.eu - zaprasza Burmistrz Artur Kozioł