Portal Czwartek - 19 wrzesnia 2019 Januarego, Konstancji, Leopolda     "Jeśli człowiek traci szacunek dla najmniejszej cząstki życia, traci szacunek dla całego życia" - Albert Schweitzer
Szukaj     Szukaj wg branż
Powiększ +

2019-09-11 Sąd UE wydał korzystny dla Polski wyrok ws. korzystania przez Gazprom z gazociągu OPAL. Sąd uchylił wcześniejszą decyzję KE

Rosyjski Gazprom musi ograniczyć dostawy gazu do Niemiec z wykorzystaniem gazociągu OPAL. To decyzja Sądu Unii Europejskiej, który przychylił się do argumentów Polski w sporze z Komisją Europejską. Rosja będzie musiała wykorzystywać nowe kierunki dostaw, co w praktyce może zapobiec wykluczeniu Ukrainy.


To decyzja Komisji Europejskiej pozwoliła Gazpromowi na większe wykorzystanie gazociągu OPAL.– Komisja Europejska podjęła decyzja, w której przyznała na gazociągu OPAL prawie 100 proc. zajętości dla Gazpromu – wskazuje Krzysztof Tchórzewski, minister energii.OPAL to niemiecki gazociąg północ-południe, lądowa odnoga Nord Streamu. Po decyzji KE gazociągiem OPAL popłynął dodatkowy gaz z Rosji. Łącznie było to blisko 60 mld m sześciennych w ciągu roku.


To faktyczny monopol – podkreśla minister energii Krzysztof Tchórzewski.– Taka decyzja powodowała, że zarówno Polska jak i Ukraina mocno traciły na suwerenności energetycznej. Tak naprawdę na bezpieczeństwie energetycznym – akcentuje szef resortu energii.


– Rosja ma dwa rurociągi, które lecą po dnie Bałtyku. Tymi rurociągami mogłaby przesyłać większość swojego gazu. I w ten sposób izolować Ukrainę – dodaje dr inż. Bogdan Sedler z Fundacji Naukowo-Technicznej Gdańsk.Dlatego polski rząd i spółka PGNiG złożyły do unijnego sądu pozwy przeciwko Komisji Europejskiej.


Teraz zapadł wyrok. I to korzystny dla Polski – wskazuje prezes PGNiG Piotr Woźniak.– Trybunał stwierdził, że zaskarżona przez stronę polską decyzja, została wydana z naruszeniem zasady solidarności energetycznej – podkreśla Piotr Woźniak, prezes PGNiG.W tej batalii Polska nie była wcale osamotniona – mówi ekonomista Conrad Gadomski.– Polskę w tym sprzeciwia wsparła m.in. Litwa i Łotwa, i to również bardzo mocnymi staraniami – akcentuje.Polska podnosi argument o solidarności energetycznej, bo po decyzji Komisji Europejskiej Rosja miałaby możliwość szantażu i Ukrainy, i pośrednio także właśnie Polski.– Przy dzisiejszych konfliktach politycznych często surowce naturalne są wykorzystywane jako argument w sporze, jako argument siły – wskazuje Conrad Gadomski.Po decyzji unijnego sądu OPAL-em popłynie prawie 12,5 mld m sześciennych gazu mniej w przeliczeniu rocznym. Gazprom będzie musiał udostępnić 50 proc. przepustowości gazociągu stronom trzecim – mówi dr inż. Bogdan Sedler.– Chodzi o to, żeby nie ograniczać konkurencji, a dotychczasowe decyzje zapewniały mu nawet 80 proc. wykorzystania do własnych celów – wskazuje ekspert.Teraz – aby utrzymać ten sam wolumen dostaw, Gazprom będzie musiał skorzystać z innych kierunków. Na pewno nie sięgnie jednak po gazociąg jamalski.– Gazociąg jamalski jest w tej chwili wykorzystywany w całości. Technicznie nie da się tamtędy nic przesłać ekstra. Natomiast dużymi zapasowymi zdolnościami przesyłowymi dysponuje gazociąg, który idzie przez Ukrainę, czyli gazociąg „Braterstwa” – podkreśla Piotr Woźniak.Teoretycznie jeszcze Komisja Europejska może odwołać się do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Tyle tylko, że wtedy taka próba musi być ograniczona jedynie do kwestii prawnych.


TV Trwam News


Źródło: radiomaryja.pl, 10

mj

 Aktualności
19/09 Trwa akcja "Wrzuć bieg na zdrowie"
19/09 A. Fotyga: Postulujemy ustanowienie 25 maja Dniem Pamięci Bohaterów Walki z Totalitaryzmami
19/09 [TYLKO U NAS] J. Hirsch: Najpierw w samej Platformie Obywatelskiej powinni zacząć przestrzegać praworządności
19/09 Komitety wyborcze walczą o głosy emerytów
19/09 E-prawo jazdy na przełomie roku?
18/09 Rząd chce ukróć proceder nielegalnych adopcji
18/09 [TYLKO U NAS] J. Zieliński: Ludzie uczciwi nie mogą się policji bać. Bać się policji powinni tylko przestępcy
18/09 [TYLKO U NAS] Prof. P. Jaroszyński: Nie można oderwać kultury i nauki od miłości do ziemi polskiej
18/09 Telefoniczna Informacja Pacjenta rozpoczęła działanie w trybie całodobowym
18/09 Rząd Zjednoczonej Prawicy walczy z mafią lekową
 Duchowość, Religia, Kościół
19/09 W Madrycie odbyło się międzynarodowe spotkanie "Pokój bez granic"
19/09 Ojciec Kasjan
18/09 Prawdziwy sposób i najbardziej doskonała forma modlitwy to zwrócenie uwagi nie na to, by modlić się w określony sposób, ale by iść za tym, co dzień za dniem stawia przed nami Duch Święty


 © Wszelkie prawa zastrzeżone - Interaktywna Polska Sp. z o.o. (18) 4490077; 509 740 777 ; e-mail: biuro@iap.pl

www.csz.gminagrybow.pl www.gosir.gminagrybow.pl wieliczka.eu - zaprasza Burmistrz Artur Kozioł