Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Wysokie temperatury i susza zagrażają polskim lasom, nie tylko przez możliwość wystąpienia pożarów

Treść

Wysokie temperatury i susza dają się we znaki polskim lasom. Niska wilgotność ściółki prowadzi nie tylko do pożarów, ale też naraża drzewa na atak kornika, co prowadzi do ich wyniszczenia. 

Choć pożarów w lasach jest stosunkowo mało, nie oznacza to braku zagrożenia. Susza to wciąż jeden z głównych problemów w polskich lasach.

Niedobór wody jest widoczny. […] W szczególności dotyczy to starych drzew. Te drzewa są mniej elastyczne, mniej plastyczne i one są bardziej wrażliwe na suszę – mówi nadleśniczy Nadleśnictwa Jabłonna, Stefan Traczyk. 

Konsekwencją suszy mogą być pożary. Mimo, że ich liczba jest niższa w stosunku do lat ubiegłych to jednak leśnicy alarmują o ostrożność.

– Ze statystyk wynika jednoznacznie, że większość pożarów pod Warszawą powstaje w wyniku działalności człowieka – podkreśla Stefan Traczyk. 

Działalności, która nie zawsze jest przemyślana. Wśród przyczyn ognia leśnicy wskazują, oprócz celowych podpaleń, także niedopałki papierosów, niedogaszone ogniska i używanie otwartego ognia na terenach leśnych. 

– Niestety pożary i wysokie temperatury zabijają wszelkie życie biologiczne na danym terenie. Ziemia się wyjaławia i ginie życie roślinne oraz zwierzęce – mówi leśniczy w Leśnictwie Kąty Węgierskie, Gerard Hoja. 

Odbudowa tego życia często trwa nawet kilkadziesiąt lat.

W zależności od tego jaki to był pożar, jakiej wielkości i jakie temperatury panowały – dodaje Hoja. 

Z powodu suszy niektóre drzewa są też podatne na atak szkodników. Przykładem jest sosna, którą ze względu na niską wilgotność atakuje kornik ostrozębny. 

– To jest taki kornik, który potrafi stare drzewa sosnowe zabijać – wyjaśnia Stefan Traczyk.

Zabijać, bo atakowane drzewa muszą zostać wycięte. Tak było w przypadku Puszczy Białowieskiej. Zwiększona wycinka to sposób na zatrzymanie gradacji kornika drukarza. Takie rozwiązanie nie podobało się Unii Europejskiej. Trybunał Sprawiedliwości UE wydał orzeczenie, że wycinka narusza prawo unijne.

TV Trwam News/RIRM

Źródło: radiomaryja.pl, 19 sierpnia 2019

Autor: mj