Przejdź do treści
Przejdź do stopki

NIK o leczeniu antybiotykami: Instytucje służby zdrowia niewystarczająco dbają o pacjenta

Treść

Instytucje służby zdrowia niewystarczająco dbają o pacjenta leczonego antybiotykami – wskazała Najwyższa Izba Kontroli w najnowszym raporcie. Organ podkreślił także, że w szpitalach przybywa pacjentów zakażonych lekoopornymi szczepami bakterii.

Kontrolerzy zaznaczyli, że większość lekarzy w sprawdzanych placówkach przepisywała antybiotyki bez wykonania odpowiednich badań mikrobiologicznych. Antybiotykami leczono również zakażenia, które mogły być spowodowane wirusami.

– Nasza kontrola wykazała niedostateczne wykorzystywanie diagnostyki mikrobiologicznej w leczeniu antybiotykami. Średnia liczba badań mikrobiologicznych wykonywanych w celu wczesnego wykrycia zakażenia oraz ustalenia grupy antybiotyków możliwych do wykorzystania była niemal 2-krotnie niższa niż w krajach Unii Europejskiej. Skutki widzimy na co dzień m.in. w przychodniach, do których wszyscy chodzimy. 269 pacjentom z 664 przeanalizowanych przez nas przypadków przepisano kolejny antybiotyk – mówił prezes NIK Krzysztof Kwiatkowski.

Najwyższa Izba Kontroli zwróciła się do resortu zdrowia o poprawę sytuacji w zakresie antybiotykoterapii.

Ministrowie zobowiązali się do powołania jednostki pełniącej rolę krajowego centrum kontroli zakażeń, lekooporności i konsumpcji antybiotyków 13 lat temu. Do tej pory taka instytucja nie powstała, wobec czego resort nie dysponuje pełnymi danymi dotyczącymi m.in. zużycia antybiotyków czy analizami ich skuteczności.

RIRM

Źródło: radiomaryja.pl, 22 lipca 2019

Autor: mj