Portal Czwartek - 12 grudnia 2019 Ady, Aleksandra, Dagmary     
Szukaj     Szukaj wg branż
Powiększ +

2019-07-22 Spotkanie pielęgniarek i ratowników medycznych w Ministerstwie Zdrowia

W Ministerstwie Zdrowia ma się dziś obyć spotkanie z udziałem pielęgniarek i ratowników medycznych. Powodem jest spór o zapisy rozporządzenia w sprawie Szpitalnego Oddziału Ratunkowego.


Przepisy obowiązujące od początku miesiąca umożliwiają pełnienie funkcji koordynatora Szpitalnego Oddziału Ratunkowego nie tylko pielęgniarce – jak to miało miejsce do tej pory – ale też ratownikowi medycznemu.


Zdaniem Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych ratownicy nie mają do tego kompetencji. Ci odpowiadają z kolei pielęgniarkom, że bronią one swojego miejsca w systemie, podważając ich kompetencje.


Maria Ochman, przewodnicząca Krajowego Sekretariatu Ochrony Zdrowia NSZZ „Solidarność”, wskazała, że zapisy rozporządzenia dotyczącego SOR-ów mogą odciążyć pielęgniarki.– W Polsce mamy ogromny problem z brakiem personelu, przede wszystkim pielęgniarskiego, lekarskiego, ale również pozostałych grup zawodowych, których pracownicy coraz mniej chcą przychodzić pracować do szpitali z racji niskiego wynagrodzenia. W takiej sytuacji – rozumiem, że taka jest intencja ministerstwa i tak na to patrzyliśmy opiniując akt prawny – że jest potrzeba ratowania sytuacji w systemie. Ratowników mamy więcej, są oni bardzo dobrze przygotowani do pełnienia swojej pracy. Ta propozycja powinna nie tylko pomóc systemowi, ale również w różnym stopniu odciążyć środowisko pielęgniarskie – mówiła Maria Ochman.W państwowym systemie ratownictwa medycznego funkcjonuje obecnie ok. 325 tys. pielęgniarek i położnych oraz ok. 20 tys. ratowników medycznych.


RIRM


Źródło: radiomaryja.pl, 22 lipca 2019

mj

 Aktualności
12/12 Lewicowa przewodnicząca sejmowej komisji rodziny domaga się usunięcia Krzyża z Sejmu
12/12 Prezydent A. Duda w Nowym Mieście Lubawskim: Bedę walczył o trzynastą emeryturę, godną waloryzację i wyższą minimalną emeryturę
11/12 Jakie są najlepsze tabletki na trądzik?
11/12 Dyskusja wokół neutralności klimatycznej UE. Polska może zablokować obecne zapisy
11/12 Komisja Europejska będzie kontynuować atakowanie Polski?
11/12 Potrzeba zmiany polskiego prawa w zakresie ograniczenia spożycia alkoholu
11/12 Rząd zajmie się projektem ustawy w sprawie trzynastych i czternastych emerytur
11/12 [TYLKO U NAS] Ks. prof. P. Bortkiewicz: Ideologia gender jest modelowym przykładem próby totalnego zawłaszczenia rzeczywistości
 Duchowość, Religia, Kościół
12/12 Czy ,,Opcja Benedykta" jest rozwiązaniem uniwersalnym?
12/12 Janusz
12/12 Pokrzepienie
11/12 Co się wydarza podczas Mszy Świętej? Akt pokuty, Chwała na wysokości Bogu i modlitwa dnia
11/12 Zabłąkani


 © Wszelkie prawa zastrzeżone - Interaktywna Polska Sp. z o.o. (18) 4490077; 509 740 777 ; e-mail: biuro@iap.pl

www.csz.gminagrybow.pl www.gosir.gminagrybow.pl wieliczka.eu - zaprasza Burmistrz Artur Kozioł