Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Polisa posagowa - skąd ubezpieczenie dla dzieci?

Treść

Polisa posagowa to ubezpieczenie dla osób do 25. roku życia. Skierowane jest ono do osób dorosłych. Zakres ochrony dotyczy jednak dzieci. Polisa działa na zasadzie skarbonki. Zgromadzone pieniądze mogą zostać przeznaczone na dowolny cel. Ubezpieczenie posagowe chroni również od nieszczęśliwych wypadków. Czy rodzic może ubezpieczyć dorosłe dziecko?
Czym jest polisa posagowa?
Polisa posagowa to jeden z rodzajów ubezpieczeń. Działa na zasadzie skarbonki, która uzupełniania jest do 25. roku życia dziecka. Pieniądze z polisy posagowej młodzieniec otrzymuje na nową drogę życia.
Co ważne, pieniądze z ubezpieczenia posagowego możemy przeznaczyć na dowolny cel. Mogą to być studia, własne mieszkanie czy inne wydatki. Umowę ubezpieczenia możemy zawrzeć na 5-25 lat. Pamiętajmy, że polisa posagowa chroni także nasze dziecko na wypadek nieszczęśliwych wypadków.
Polisa posagowa dla dziecka - zakres ochrony i wyłączenia
Zanim zdecydujemy się na ubezpieczenie dziecka, warto poznać zakres ochrony w ramach polisy posagowej. Prócz tego, że pozwala ona odkładać pieniądze na start w dorosłe życie naszej pociechy, zapewnia także ochronę np. na wypadek śmierci rodziców dziecka. Ubezpieczenie posagowe chroni finansowo także w przypadku:

  • konieczności leczenia szpitalnego;
  • złamania ręki czy innych nieszczęśliwych wypadków;
  • operacji;
  • poważnych zachorowań;
  • wypadków komunikacyjnych.

Należy pamiętać o wyłączeniach, które obowiązują przy polisie posagowej. Umowa ubezpieczenia nie może zakończyć się później niż w roku, w którym dziecko kończy 25 lat. Co więcej, osoba ubezpieczająca w dniu zawierania umowy nie może mieć więcej niż 50 lat.
Polisa posagowa - wyliczenie. Samodzielnie czy z pomocą doradcy?
Ubezpieczenie ubezpieczeniu nierówne. Na rynku istnieje wiele firm oferujących polisy na życie. Będą się one różniły zakresem ochrony czy ceną. Jak wyliczyć składkę ubezpieczeniową? Najlepiej skorzystać z pomocy doradcy ubezpieczeniowego. Przyjmuje się jednak, że składka za polisę posagową powinna wynosić ok. 100 zł miesięcznie. W niektórych polisach dolny próg składki jest określany przez towarzystwo. Górna granica wyznaczana jest natomiast przez osobę, która składki opłaca.
Pamiętajmy, że ubezpieczenie posagowe jest droższe niż ubezpieczenie na życie. Skąd różnica? Wynika ona z tego, że część składki z ubezpieczenia posagowego trafia na konto polisowe. Suma dokonanych wpłat zostanie przekazana dziecku dopiero po ukończeniu przez nie 18. roku życia.
Ważne: pieniądze z ubezpieczenia posagowego zwolnione są z podatku od spadków i darowizn, a także podatku od zysków kapitałowych.
Wady i zalety ubezpieczenia posagowego
Polisa posagowa skierowana jest do osób dorosłych. Ubezpieczenie dotyczy jednak osób nieletnich. Warto więc wziąć pod uwagę wszystkie wady i zalety polisy dla dziecka, aby zadbać o jego bezpieczeństwo. Wśród zalet polisy posagowej dla dziecka warto wskazać, że:

  • ubezpieczenie chroni od nieszczęśliwych wypadków, a nawet śmierci rodziców;
  • składka dzieli się na ubezpieczeniową i kapitałową - ta druga gwarantuje zebranie środków pieniężnych na start naszego dziecka w dorosłe życie;
  • składka ubezpieczenia posagowego nie jest wysoka;
  • suma wypłacanych pieniędzy przez ubezpieczyciela jest zwykle większa niż kwota wpłacanych składek;
  • zgromadzone w ramach ubezpieczenia dziecka pieniądze są zwolnione z podatku Belki.

Musimy być także świadomi wad polisy posagowej:

  • część naszej składki zostaje przeznaczona na pokrycie ryzyka, jakie fundusz ponosi w przypadku naszej śmierci;
  • im więcej pieniędzy przeznaczymy na ochronę, tym mniej trafi na nasze konto.

Zanim zdecydujemy się na ubezpieczenie posagowe warto rozpatrzyć inne opcje zgromadzenia dla naszego dziecka pieniędzy. Możemy założyć lokatę czy konto oszczędnościowe. Alternatywą dla polisy posagowej może być także fundusz inwestycyjny.
Czy rodzic może ubezpieczyć dorosłe dziecko?
Ochrona zdrowia i życia dzieci jest bardzo ważna. Stąd towarzystwa ubezpieczeniowe przygotowały różnego rodzaju oferty polis dla najmłodszych. Ubezpieczenie noworodka czy studenta nie jest trudne. Wystarczy skontaktować się z wybraną ubezpieczalnią i poprosić o przedstawienie oferty. Będzie ona dopasowana do naszych możliwości, ale także oczekiwań.
Czy rodzic może ubezpieczyć dorosłe dziecko? Może. Ubezpieczenie zdrowotne członka rodziny pracownika przysługuje jednak tylko osobom do 26. roku życia. Po ukończeniu tego wieku osoba młoda powinna samodzielnie się ubezpieczyć. Jeśli jest zatrudniona na umowę o pracę, składki na ubezpieczenie zdrowotne odprowadza pracodawca.
Ubezpieczenie dziecka - porównywarka
Bez względu na to, czy szukamy ubezpieczenia dla wnuka, dziecka czy osoby starszej, warto skorzystać z porównywarki https://ocenapolis.pl/ubezpieczenia/inne-rodzaje-ubezpieczen. Dzięki zestawieniu w jednym miejscu ofert wielu ubezpieczycieli możemy wybrać najlepszą dla siebie polisę. Wystarczy, że wskażemy interesujący nas okres ubezpieczenia, a także zakres jego ochrony. Będziemy zobowiązani wpisać również wiek osoby, która ma zostać objęta ochroną.
Warto postawić na ubezpieczenie z szerokim zakresem ochrony. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że nasi najbliżsi są bezpieczni.

Autor: Silesian