Portal Sobota - 7 grudnia 2019 Agaty, Dalii, Sobiesława     
Szukaj     Szukaj wg branż
Powiększ +

2019-06-25 [TYLKO U NAS] W. Lewandowski: Jakość polskiej żywności jest doceniana. Promujemy rolników, którzy prowadzą w swoich gospodarstwach małe przetwórstwo

Nasza żywność jest bezsprzecznie zdrowsza niż żywność pochodząca z krajów Zachodu. Promujemy rolników, którzy prowadzą w swoich gospodarstwach małe przetwórstwo – zaznaczył Włodzimierz Lewandowski, wicedyrektor Łódzkiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Bratoszewicach, podczas poniedziałkowych „Aktualności dnia” w Radiu Maryja.


W miniony weekend w Bratoszewicach odbyły się targi rolne „W sercu Polski”. W ramach dwudniowego lokalnego święta miała miejsce także XXI Wojewódzka Wystawa Zwierząt Hodowlanych. W wydarzeniu wzięło udział ponad 300 firm, wystawców oraz hodowców. Była to okazja m.in. do promocji zdrowej polskiej żywności i wymiany doświadczeń między rolnikami.



– Nasza żywność jest bezsprzecznie zdrowsza niż żywność pochodząca z krajów Zachodu. W produkcji roślinnej na pewno zużywamy mniej środków ochrony roślin, czy nawozów w przeliczeniu na hektar. Również nasze zwierzęta w dalszym ciągu są żywione w sposób bardziej tradycyjny, niż w innych krajach. Jakość polskiej żywności jest doceniana. Różnica w produkcji roślinnej czy w produkcji zwierzęcej jednak jest zauważana. Jeżeli chodzi o wystawę hodowlaną, to cała sobota była dniem poświęconym na ocenę tych zwierząt. Sędziowie, eksperci oceniali poszczególne gatunki, a dopiero niedziela była prezentacją championów w poszczególnych gatunkach i kategoriach – wskazał Włodzimierz Lewandowski.



Od tego roku na wszystkich naszych targach promujemy rolniczy handel detaliczny – powiedział wicedyrektor Łódzkiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Bratoszewicach.



– Promujemy rolników, którzy prowadzą w swoich gospodarstwach małe przetwórstwo (…). W ubiegłym roku została podwyższona kwota zwolniona od podatku, rozszerzono możliwość sprzedaży miejsc, do których rolnik może sprzedawać. Chodzi tu przede wszystkim o gospodarstwa małe, które mają nadmiar siły roboczej i mogą wytwarzać wędliny, sery, piec pieczywo czy ciasta. Możliwości są różne i chcemy pokazywać, że to się dzieje, że takie wyroby można kupić praktycznie u swoich sąsiadów. Na pewno powoli będzie się to rozwijać. Ten rozwój już teraz jest widoczny, a my chcieliśmy go ułatwić pokazując rolników, którzy w ten handel detaliczny zdecydowali się wejść – zwrócił uwagę rozmówca Radia Maryja.   



Cała rozmowa z wicedyrektorem Włodzimierzem Lewandowskim dostępna jest [tutaj].


RIRM


Źródło: radiomaryja.pl,





mj

 Aktualności
07/12 Dzieła pod natchnieniem Ducha Świętego
07/12 Min. M. Błaszczak: NATO to sprawdzone forum zapewniające bezpieczeństwo
07/12 Wchodzą w życie przepisy dot. obowiązku tworzenia tzw. ,,korytarzy życia" i jazdy ,,na suwak"
06/12 PKN Orlen planuje przejąć grupę Energa
06/12 M. Morawiecki: W życiu każdego państwa, które chce się rozwijać - rodzina musi mieć centralne miejsce
06/12 ,,Ideologia LGBT i gender. Doświadczenia państw UE i polityka UE" - w poniedziałek otwarta debata w Krakowie
05/12 Jak sprawdzić historię pojazdu? Pomoże numer VIN
 Duchowość, Religia, Kościół
07/12 Przywództwo w ,,Regule" św. Benedykta /Wstęp/
07/12 Już 8 grudnia godzina łaski! Zobacz, co możesz zrobić!
06/12 Uważajcie
06/12 Kard. Robert Sarah: Niszcząc liturgię, niszczymy wiarę!


 © Wszelkie prawa zastrzeżone - Interaktywna Polska Sp. z o.o. (18) 4490077; 509 740 777 ; e-mail: biuro@iap.pl

www.csz.gminagrybow.pl www.gosir.gminagrybow.pl wieliczka.eu - zaprasza Burmistrz Artur Kozioł