Portal Sobota - 7 grudnia 2019 Agaty, Dalii, Sobiesława     
Szukaj     Szukaj wg branż
Powiększ +

2019-06-24 PiS i opozycja przygotowują propozycje programowe przed wyborami parlamentarnymi

W lipcu Prawo i Sprawiedliwość pokaże więcej ciekawych rozwiązań i projektów na najbliższe lata – zapowiada premier Mateusz Morawiecki. Nowy program wprowadzi kolejne rozwiązania po trzynastej emeryturze oraz 500 złotych także na pierwsze dziecko. Swoje pomysły opracowuje również opozycja.


Po lipcowej konwencji w Katowicach Prawo i Sprawiedliwość zaprezentuje nowy program – mówi premier Mateusz Morawiecki.– Już wkrótce pokażemy jeszcze więcej ciekawych rozwiązań, programów, konkretów i projektów na najbliższych kilka lat. Mamy konwencję programową zaplanowaną w Katowicach za dwa tygodnie. To będzie wielkie – jak to sobie mówimy – „mrowisko” poglądów, pomysłów, burza intelektualna PiS – zaznacza szef rządu.Jak dodaje, Prawo i Sprawiedliwość zrealizowało już założenia „piątki Morawieckiego” przedstawionej rok temu, czyli m.in. wyprawki 300 złotych dla ucznia na początek roku szkolnego oraz zmniejszenie podatku CIT dla małych firm z 15 do 9 proc. W tym roku realizowana jest „piątka” Jarosława Kaczyńskiego. To wypłacona już trzynasta emerytura oraz rozpoczynana niedługo wypłata 500 złotych na pierwsze dziecko. Nowe propozycje będą szły w tym samym kierunku – zaznacza europoseł Prawa i Sprawiedliwości Patryk Jaki.– Pracujemy nad kolejnymi propozycjami, zarówno jeśli chodzi o gospodarkę, infrastrukturę, ale przede wszystkim poprawę jakości życia zwykłego obywatela – to jest przedmiotem naszej największej troski – akcentuje Patryk Jaki. Realizacja „piątki” Kaczyńskiego kosztuje polski budżet około 43 miliardy złotych. Jednak Polskę stać na kolejne wydatki, gdyż programy społeczne same na siebie pracują – podkreśla ekonomista Artur Beń.– Pieniądze, które są przekładane na rynek detaliczny i drobnych usług, czyli przeciętnemu Kowalskiemu, w dużej mierze wracają, a co najważniejsze pobudzają rynek, powodując ogólne pobudzenie gospodarki – wskazuje Artur Beń.Jednak szef klubu Kukiz’15 Paweł Kukiz chciałby prowadzenia polityki społecznej w inny sposób.– Tego się nie robi w sposób taki, że daje się pieniądze, tylko po prostu ich się nie zabiera, daje się wyższą kwotę wolną od podatku, nagradza się za pracę – mówi Paweł Kukiz.Swoje programy opracowuje również Polskie Stronnictwo Ludowe i Platforma Obywatelska. Propozycje wynikają z obecnych problemów.


– Emerytura bez podatku, którego efektem będzie to, że Polacy nie będą musieli płacić podatku aż do śmierci. Odnawialne źródła energii, bo polityka energetyczna rządu PiS – symbolem jej jest wiatrak na węgiel – uważa Piotr Zgorzelski z PSL.– Sprawy związane z ochroną zdrowia i z europejskim standardem zdrowia, który chcemy w Polsce wprowadzić, na pewno pokazanie zmian w edukacji, które musimy naprawić po tym, co zostało zniszczone w tych ostatnich czterech latach – wskazuje przewodniczący klubu PO Sławomir Neumann.Jak dodaje Sławomir Neumann, w przypadku wygranych wyborów parlamentarnych rząd Platformy Obywatelskiej nie wycofałby się z programów społecznych Prawa i Sprawiedliwości. Jednak wątpliwości co do szczerości takich słów ma wiceszef Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha. Niepokojące były wcześniejsze wypowiedzi polityków opozycji.– Od takich głosów zupełnie negujących tego typu programy, jak 500 plus, przez takie głosy, które mówiły o rozdawnictwie w przypadku trzynastej emerytury, przez takie głosy, które mówiły o przywracaniu wieku emerytalnego, że będzie się trzeba z tego wycofać – przypomina Paweł Mucha.Jak zauważa prawnik Marcin Jakóbczyk, Platforma Obywatelska od lat stosuje tę samą retorykę.– Po raz kolejny będzie atakować Kościół, po raz kolejny będzie jedynie straszyć politykami PiS-u, a jak się okazuje Jarosław Kaczyński jest w tym momencie motorem napędowym, który zapewnił PiS-owi znakomity wynik w ostatnich wyborach – ocenia Marcin Jakóbczyk.Wnioski o wypłatę 500 złotych na każde dziecko będzie można składać od pierwszego lipca. Zgodnie z ustawą prawo do świadczenia będą miały wszystkie dzieci i nastolatkowie do 18 roku życia bez względu na dochody rodziny.


TV Trwam News/RIRM


Źródło: radiomaryja.pl,

mj

 Aktualności
07/12 Dzieła pod natchnieniem Ducha Świętego
07/12 Min. M. Błaszczak: NATO to sprawdzone forum zapewniające bezpieczeństwo
07/12 Wchodzą w życie przepisy dot. obowiązku tworzenia tzw. ,,korytarzy życia" i jazdy ,,na suwak"
06/12 PKN Orlen planuje przejąć grupę Energa
06/12 M. Morawiecki: W życiu każdego państwa, które chce się rozwijać - rodzina musi mieć centralne miejsce
06/12 ,,Ideologia LGBT i gender. Doświadczenia państw UE i polityka UE" - w poniedziałek otwarta debata w Krakowie
05/12 Jak sprawdzić historię pojazdu? Pomoże numer VIN
 Duchowość, Religia, Kościół
07/12 Przywództwo w ,,Regule" św. Benedykta /Wstęp/
07/12 Już 8 grudnia godzina łaski! Zobacz, co możesz zrobić!
06/12 Uważajcie
06/12 Kard. Robert Sarah: Niszcząc liturgię, niszczymy wiarę!


 © Wszelkie prawa zastrzeżone - Interaktywna Polska Sp. z o.o. (18) 4490077; 509 740 777 ; e-mail: biuro@iap.pl

www.csz.gminagrybow.pl www.gosir.gminagrybow.pl wieliczka.eu - zaprasza Burmistrz Artur Kozioł