Przejdź do treści
Przejdź do stopki

[TYLKO U NAS] Ks. inf. S. Jeż: We Francji w 2019 r. spłonęło 26 kościołów

Treść

Państwo zaniedbuje kościoły. W Paryżu na lata 2015-2020, gdzie jest 108 kościołów, przeznaczono 80 mln euro. Wykorzystano tylko 40 mln euro – powiedział w sobotę na antenie Radia Maryja w audycji „Aktualności dnia” ks. inf. Stanisław Jeż, były rektor Polskiej Misji Katolickiej we Francji.

Od pożaru katedry Norte Dame minęły dokładnie dwa miesiące. Wtedy francuscy miliarderzy publicznie zapowiadali, że przekażą na odbudowę miliony euro. Jak informował gość Radia Maryja, „pieniądze jeszcze nie wpłynęły, a już zaczęło się oczyszczanie (szczególnie odołowianie) katedry”.

Nie każdy chciałby także, aby świątynia wróciła do swojej pierwotnej formy.

– W ciągu tych dwóch miesięcy były różne propozycje odbudowy: unowocześnienie katedry, zmiana na muzeum, zmiana iglicy, która miałaby reprezentować wszystkie religie świata – mówił.

Duchowny wskazał, że „arcybiskupstwo, które utworzyło specjalną komisją w związku z odbudową katedry, boryka się z różnymi trudnościami”.

– Jest m.in. taki problem: diecezja chciałaby, żeby wpłaty (na odbudowę katedry) przechodziły przez fundację Norte Dame, a prezydent Emmanuel Macron chce, żeby te pieniądze przechodziły przez rządowe kanały. Dyskusja w tej sprawie jest bardzo mocna: jak zaaplikować prawo do rozdziału Kościoła od państwa? Pamiętajmy: katedra jest własnością państwa – tłumaczył.

Rozmówca Radia Maryja zarysował także pewien kontekst sytuacji kościołów we Francji.

– Chciałem zwrócić uwagę, że w 2019 r. we Francji spłonęło 26 kościołów. O tym się nic nie mówiło. Miesiąc przed spaleniem katedry Norte Dame, podpalony został największy kościół w Paryżu. Na szczęście reakcja była bardzo szybka – powiedział.

– Państwo zaniedbuje kościoły. W Paryżu na lata 2015-2020, gdzie jest 108 kościołów, przeznaczono 80 mln euro. Są jednak trudności w realizowaniu tego budżetu, bo z 80 mln euro wykorzystano tylko 40 mln euro – dodał.

Czy spłonięcie katedry Norte Dame miało wpływ na francuskie społeczeństwo?

– Po pierwszych emocjach oraz pierwszych wyrazach solidarności duchowej i materialnej, myślę, że teraz jest żywa dyskusja w społeczeństwie francuskim, które – mam wrażenie – budzi się, duchowo. To podkreślał arcybiskup Paryża Michel Aupetit, że w Wielkim Tygodniu i w Wielkanoc o wiele więcej ludzi uczestniczyło w nabożeństwach – zaznaczył.

Trzeba wiedzieć, że we Francji jest odnowa duchowa – zwrócił uwagę duchowny.

– Oni już dotknęli dna z punktu widzenia duchowego. Teraz wspólnoty, szczególnie w Paryżu, stają się bardzo dynamiczne. Są nawet nowe kongregacje, którym Kościół powierza odnowę duchową. Jest pewien optymizm – mówił ks. inf. Stanisław Jeż.

Całą rozmowę z ks. inf. Stanisławem Jeżem w „Aktualnościach dnia” można odsłuchać [tutaj].

RIRM

Źródło: radiomaryja.pl, 16

Autor: mj