Portal Wtorek - 18 czerwca 2019 Elżbiety, Marka, Pauli      "Nie zapomnij: czlowiek potrzebuje naprawdę bardzo niewiele, aby być w życiu szczęśliwym". Marek Aureliusz
Szukaj     Szukaj wg branż
Powiększ +

2019-06-12 Fundacja Mamy i Taty przygotowała projekt zmian w ustawie oświatowej. Zakłada większy wpływ rodziców na edukację dzieci

To rodzice powinni mieć decydujący wpływ na to, kto i jakie zajęcia dodatkowe prowadzi w szkołach. Fundacja Mamy i Taty przygotowała projekt zmian w ustawie oświatowej, które pomogą rodzicom w wyrażaniu zgody na udział dzieci w takich lekcjach. 


Zajęcia dodatkowe w szkole: warsztaty, spotkania, kursy – powinny być uzupełnieniem programów nauczania, pokazaniem dzieciom czegoś nowego, interesującego. Powinny też być bezpieczne. Jednak niestety nie zawsze tak jest.– Część organizacji przyjęła taki mechanizm działania, mechanizm biznesowy. Wchodzą do szkół, a w zajęciach, które prowadzą, nie mogą uczestniczyć dorośli obserwatorzy – nie mogą uczestniczyć dyrektorzy, wychowawcy – mówił Marek Grabowski, prezes Fundacji Mamy i Taty.Ma to, zdaniem tych organizacji, budować lepsze relacje z dziećmi. Ma także pomóc im się otworzyć i nawiązać lepszy kontakt między uczniem a prowadzącym zajęcia. Tym samym takie warsztaty czy spotkania pozostają poza kontrolą. Problem w tym, że często na dodatkowych lekcjach przekazywane są treści ideologiczne.– Dzieci narażone są na odbiór treści, które są niezgodne z modelem wychowawczym i kodeksem wartości, jaki reprezentowany jest przez ich rodziny – wskazał Marek Grabowski.Szczególne zagrożenie pojawia się na zajęciach związanych z edukacją seksualną. 94 proc. Polaków uważa, że rodzice powinni mieć pełny wgląd w treści, jakie są przekazywane na lekcjach związanych z seksedukacją. Dlatego Fundacja „Mamy i Taty” przygotowała projekt ustawy oświatowej, który ma dać rodzicom prawo wglądu w takie treści. Podmioty zewnętrzne będą mogły przeprowadzić zajęcia w szkołach wyłącznie po rzetelnym poinformowaniu rodziców o materiałach, które chcą zaprezentować.


Taka informacja dla rodziców ma być prezentowana w formie prospektu jako ulotki lub pliku cyfrowego. Po zapoznaniu się z nią rodzice będą mogli wyrazić zgodę na uczestnictwo ich dziecka w dodatkowych zajęciach. Jeśli natomiast lekcje będą niezgodne z prospektem, to rodzice będą mogli zażądać od szkoły odszkodowania. Fundacja liczy, że projekt nowelizacji prawa oświatowego zainteresuje Ministerstwo Edukacji Narodowej.


TV Trwam News/RIRM


Źródło: radiomaryja.pl, 12

mj

 Aktualności
18/06 Prezenty dla taty - co wybrać, by pozytywnie go zaskoczyć?
18/06 [TYLKO U NAS] M. Horała: Donald Tusk nie nadzorował pracy ministrów
18/06 70. rocznica urodzin śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego
18/06 Zidentyfikowano 24 polskich bohaterów, po których ślad miał zaginąć
18/06 Kampania nienawiści przeciwko Kościołowi
18/06 MF: Deficyt budżetowy po maju wynosi nieco ponad 2 mld zł
17/06 Ministerstwo Rodziny rusza z cyklem spotkań regionalnych o "500 plus"
17/06 Donald Tusk będzie zeznawał przed komisją ds. VAT
17/06 Ks. abp M. Jędraszewski: Ks. kard. Stefan Wyszyński wskazuje wiernym jak żyć w trudnych czasach
17/06 A. Dera: Przed podpisaniem noweli Kodeksu karnego prezydent zapozna się z różnymi opiniami
14/06 Nie masz jeszcze planów na wakacje? Wybierz wczasy last minute!
14/06 Węgliki - niezwykłe metale tnące stal!
 Duchowość, Religia, Kościół
18/06 Podkreślam z mocą, że osobiście nikogo nie potępiam, ani nikim nie gardzę...
18/06 Oko za oko?
17/06 [TYLKO U NAS] Ks. inf. S. Jeż: We Francji w 2019 r. spłonęło 26 kościołów
17/06 Czytamy "Regułę" św. Benedykta. O pokorze [część 6] Komentarz ojca Szymona Hiżyckiego


 © Wszelkie prawa zastrzeżone - Interaktywna Polska Sp. z o.o. (18) 4490077; 509 740 777 ; e-mail: biuro@iap.pl

www.csz.gminagrybow.pl www.gosir.gminagrybow.pl wieliczka.eu - zaprasza Burmistrz Artur Kozioł