Portal Wtorek - 18 czerwca 2019 Elżbiety, Marka, Pauli      "Nie zapomnij: czlowiek potrzebuje naprawdę bardzo niewiele, aby być w życiu szczęśliwym". Marek Aureliusz
Szukaj     Szukaj wg branż
Powiększ +

2019-06-12 Rząd planuje rekordowy wzrost płacy minimalnej

200 złotych brutto – o tyle może wzrosnąć płaca minimalna w przyszłym roku. Rekordową jak dotychczas podwyżkę rząd argumentuje dobrą sytuacją ekonomiczną kraju. Związki pracodawców przekonują jednak, że wraz z końcem dobrej koniunktury gospodarczej wysoka płaca będzie dla nich utrapieniem.


Rząd prognozuje wzrost PKB w przyszłym roku o 3,7 proc. przy 2,5 proc. inflacji. Od przyszłego roku planowany jest wzrost płacy minimalnej – mówił rzecznik rządu Piotr Mueller.– Projekt płacy minimalnej 2450 złotych brutto, czyli 200 złotych więcej niż w roku obecnym, ale oczywiście to podlega teraz konsultacjom w ramach Rady Dialogu Społecznego, więc to nie musi kwota, która ostatecznie będzie – poinformował.To jak dotąd najwyższa taka podwyżka. Jeszcze w 2005 roku płaca minimalna wynosiła 849 złotych brutto. W 2010 roku było to 1317 złotych, a w 2015 – 1750 złotych. W obecnym roku płaca minimalna wynosi 2250 złotych.


Związki zawodowe postulują jednak o większą kwotę.– Jest wspólne stanowisko trzech central związkowych, które oczekuje 12-procentowego wzrostu minimalnego wynagrodzenia, co w przełożeniu na złotówki daje wzrost o 270 złotych, a więc globalnie kwotę 2520 złotych – powiedział Marek Lewandowski, rzecznik NSZZ „Solidarność”.Innego zdania są przedsiębiorcy. Za szybkie podwyżki płac mogą przynieść negatywne skutki – zauważył Cezary Kaźmierczak ze Związku Przedsiębiorców i Pracodawców.– Teraz działamy w sytuacji bardzo dobrej koniunktury gospodarczej, która się skończy. To jest pewne, tak było od początku świata i tak dalej będzie. W sytuacji, gdy ta koniunktura przestanie być tak dobra jak teraz, może to być problem, pewnie problem 20, 30 procent najbiedniejszych powiatów – wskazał Cezary Kaźmierczak.Wzrośnie również minimalna płaca godzinowa z 14 złotych 70 groszy do 16 złotych. Płaca minimalna ma wpływ na wydatki przedsiębiorstw – zaznaczył ekonomista Mariusz Kękuś.– To po prostu jest dana, która wykorzystywana jest w gospodarce do przeliczenia wielu świadczeń i też ZUS wykorzystuje to do naliczenia składek dla pracodawców, więc ma to duży wpływ na gospodarkę – podkreślił ekonomista.Adam Sadowski z Centrum imienia Adama Smitha zwrócił uwagę, że są obszary kraju, gdzie pracodawcy płacą więcej niż proponuje rząd. Problem zaczyna się w miejscach z wysokim bezrobociem.– Powoduje, że część osób przy tym wysokim wynagrodzeniu minimalnym w rejonach dwucyfrowego bezrobocia już pracy oficjalnie nie dostanie. Oczywiście ta praca jest w szarej strefie bez tej stawki wynagrodzenia minimalnego – mówił Adam Sadowski.Wpływ na wynagrodzenia będzie miała także zapowiadana obniża podatku PIT z 18 do 17 proc. – zaznaczył ekonomista dr Jacek Rodzinka.– Przy płacy minimalnej to będzie wzrost o około 25 złotych na rękę, więc to nie są wielkie pieniądze – ocenił ekspert.Do soboty Rada Ministrów musi przedstawić Radzie Dialogu Społecznego propozycję wysokości płacy minimalnej. Na ustosunkowanie się do tej propozycji Rada będzie miała 30 dni.


TV Trwam News/RIRM


Źródło: radiomaryja.pl, 11

mj

 Aktualności
18/06 Mapa witryny
18/06 [TYLKO U NAS] M. Horała: Donald Tusk nie nadzorował pracy ministrów
18/06 70. rocznica urodzin śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego
18/06 Zidentyfikowano 24 polskich bohaterów, po których ślad miał zaginąć
18/06 Kampania nienawiści przeciwko Kościołowi
18/06 MF: Deficyt budżetowy po maju wynosi nieco ponad 2 mld zł
17/06 Ministerstwo Rodziny rusza z cyklem spotkań regionalnych o "500 plus"
17/06 Donald Tusk będzie zeznawał przed komisją ds. VAT
17/06 Ks. abp M. Jędraszewski: Ks. kard. Stefan Wyszyński wskazuje wiernym jak żyć w trudnych czasach
17/06 A. Dera: Przed podpisaniem noweli Kodeksu karnego prezydent zapozna się z różnymi opiniami
14/06 Nie masz jeszcze planów na wakacje? Wybierz wczasy last minute!
14/06 Węgliki - niezwykłe metale tnące stal!
 Duchowość, Religia, Kościół
18/06 Podkreślam z mocą, że osobiście nikogo nie potępiam, ani nikim nie gardzę...
18/06 Oko za oko?
17/06 [TYLKO U NAS] Ks. inf. S. Jeż: We Francji w 2019 r. spłonęło 26 kościołów
17/06 Czytamy "Regułę" św. Benedykta. O pokorze [część 6] Komentarz ojca Szymona Hiżyckiego


 © Wszelkie prawa zastrzeżone - Interaktywna Polska Sp. z o.o. (18) 4490077; 509 740 777 ; e-mail: biuro@iap.pl

www.csz.gminagrybow.pl www.gosir.gminagrybow.pl wieliczka.eu - zaprasza Burmistrz Artur Kozioł