Portal Czwartek - 28 maja 2020 Augustyna, Ingi, Jaromira      "Miłość nie potępia - miłośc oczyszcza i dźwiga". Henryk Ibsen
Szukaj     Szukaj wg branż
Powiększ +

2019-06-12 Rząd planuje rekordowy wzrost płacy minimalnej

200 złotych brutto – o tyle może wzrosnąć płaca minimalna w przyszłym roku. Rekordową jak dotychczas podwyżkę rząd argumentuje dobrą sytuacją ekonomiczną kraju. Związki pracodawców przekonują jednak, że wraz z końcem dobrej koniunktury gospodarczej wysoka płaca będzie dla nich utrapieniem.


Rząd prognozuje wzrost PKB w przyszłym roku o 3,7 proc. przy 2,5 proc. inflacji. Od przyszłego roku planowany jest wzrost płacy minimalnej – mówił rzecznik rządu Piotr Mueller.– Projekt płacy minimalnej 2450 złotych brutto, czyli 200 złotych więcej niż w roku obecnym, ale oczywiście to podlega teraz konsultacjom w ramach Rady Dialogu Społecznego, więc to nie musi kwota, która ostatecznie będzie – poinformował.To jak dotąd najwyższa taka podwyżka. Jeszcze w 2005 roku płaca minimalna wynosiła 849 złotych brutto. W 2010 roku było to 1317 złotych, a w 2015 – 1750 złotych. W obecnym roku płaca minimalna wynosi 2250 złotych.


Związki zawodowe postulują jednak o większą kwotę.– Jest wspólne stanowisko trzech central związkowych, które oczekuje 12-procentowego wzrostu minimalnego wynagrodzenia, co w przełożeniu na złotówki daje wzrost o 270 złotych, a więc globalnie kwotę 2520 złotych – powiedział Marek Lewandowski, rzecznik NSZZ „Solidarność”.Innego zdania są przedsiębiorcy. Za szybkie podwyżki płac mogą przynieść negatywne skutki – zauważył Cezary Kaźmierczak ze Związku Przedsiębiorców i Pracodawców.– Teraz działamy w sytuacji bardzo dobrej koniunktury gospodarczej, która się skończy. To jest pewne, tak było od początku świata i tak dalej będzie. W sytuacji, gdy ta koniunktura przestanie być tak dobra jak teraz, może to być problem, pewnie problem 20, 30 procent najbiedniejszych powiatów – wskazał Cezary Kaźmierczak.Wzrośnie również minimalna płaca godzinowa z 14 złotych 70 groszy do 16 złotych. Płaca minimalna ma wpływ na wydatki przedsiębiorstw – zaznaczył ekonomista Mariusz Kękuś.– To po prostu jest dana, która wykorzystywana jest w gospodarce do przeliczenia wielu świadczeń i też ZUS wykorzystuje to do naliczenia składek dla pracodawców, więc ma to duży wpływ na gospodarkę – podkreślił ekonomista.Adam Sadowski z Centrum imienia Adama Smitha zwrócił uwagę, że są obszary kraju, gdzie pracodawcy płacą więcej niż proponuje rząd. Problem zaczyna się w miejscach z wysokim bezrobociem.– Powoduje, że część osób przy tym wysokim wynagrodzeniu minimalnym w rejonach dwucyfrowego bezrobocia już pracy oficjalnie nie dostanie. Oczywiście ta praca jest w szarej strefie bez tej stawki wynagrodzenia minimalnego – mówił Adam Sadowski.Wpływ na wynagrodzenia będzie miała także zapowiadana obniża podatku PIT z 18 do 17 proc. – zaznaczył ekonomista dr Jacek Rodzinka.– Przy płacy minimalnej to będzie wzrost o około 25 złotych na rękę, więc to nie są wielkie pieniądze – ocenił ekspert.Do soboty Rada Ministrów musi przedstawić Radzie Dialogu Społecznego propozycję wysokości płacy minimalnej. Na ustosunkowanie się do tej propozycji Rada będzie miała 30 dni.


TV Trwam News/RIRM


Źródło: radiomaryja.pl, 11

mj

 Aktualności
28/05 Ruszyła akcja ,,Kupuję NaSze Produkty"
28/05 Kolejna obstrukcja marszałka Senatu ws. wyborów prezydenckich
28/05 Za niecałe dwa tygodnie maturzyści napiszą egzamin dojrzałości
28/05 Komunistyczne zbrodnie bez kary? Apel ws. nowelizacji ustawy o IPN
28/05 Bruksela po raz kolejny naciska ws. reformy sądownictwa w Polsce
27/05 Polska broni rodziny i zwalcza przemoc domową bez ideologii gender przemycanej w Konwencji Stambulskiej
27/05 Rzecznik Min. Zdrowia: Luzowanie obostrzeń nie spowodowało wzrostu zakażeń koronawirusem
27/05 Oświatowa ,,Solidarność": Przepisy dotyczące prowadzenia konsultacji z uczniami są nieścisłe
 Duchowość, Religia, Kościół
28/05 Wyjątkowe świadectwo mamy. ,,Zostałam zaproszona do współpracy z Bogiem"
28/05 [TYLKO U NAS] Ks. prof. D. Oko: Każdy człowiek ma godność. Każdego trzeba szanować, także księdza. Najgorsi wrogowie Kościoła chcą postawić równość ksiądz = pedofil
27/05 Solidarni z Misją. Pomoc Kościołowi w Potrzebie wraz z Fundacją o. Werenfrieda zaprasza ludzi dobrej woli do kampanii ,,Maseczka dla misjonarza"


 © Wszelkie prawa zastrzeżone - Interaktywna Polska Sp. z o.o. (18) 4490077; 509 740 777 ; e-mail: biuro@iap.pl

www.csz.gminagrybow.pl www.gosir.gminagrybow.pl wieliczka.eu - zaprasza Burmistrz Artur Kozioł