Portal Wtorek - 18 czerwca 2019 Elżbiety, Marka, Pauli      "Nie zapomnij: czlowiek potrzebuje naprawdę bardzo niewiele, aby być w życiu szczęśliwym". Marek Aureliusz
Szukaj     Szukaj wg branż
Powiększ +

2019-06-12 Podwójny rocznik w szkołach średnich

Szkoły średnie są przygotowane na nowy rok szkolny. Dla nikogo nie zabraknie miejsca – informuje Ministerstwo Edukacji Narodowej. We wrześniu do szkół średnich trafi podwójny rocznik uczniów, absolwentów szkół podstawowych i gimnazjów.


Rok szkolny 2019/2020 będzie szczególny dla szkół średnich. Po reformie systemu oświaty od 1 września w szkołach średnich będą dwa roczniki uczniów: absolwentów podstawówek i gimnazjów.


To może rodzić pewne obawy, że w zabraknie miejsc dla tych uczniów. Jednak minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski uspokaja w tej kwestii.– Postanowiliśmy jeszcze raz, po raz kolejny, poprosić kuratorów, aby zebrali informacje, te najbardziej aktualne, dotyczące liczby miejsc dla absolwentów szkół podstawowych oraz gimnazjów. Jesteśmy pewni, że ta sytuacja nie budzi wątpliwości. Rodzice mogą być pewni, że ich dzieci znajdą miejsce w szkołach średnich – zapewnia szef MEN.Rodzice jednak wciąż mają obawy o przyszłość edukacyjną swoich dzieci.– Cały czas myślę o tym, jak to będzie później. Czy moje dzieci dostaną się do wybranych przez siebie liceów, czy jest odpowiednia ilość miejsc? Czy też zapobiegliwość innych rodziców, którzy zapisują dzieci do różnych szkół, żeby tego miejsca nie zabrakło, nie doprowadzi do pewnego chaosu? – zastanawia się Ewa Janik, mama gimnazjalistki i ósmoklasistki.Lubelska kurator oświaty Teresa Misiuk podkreśla, że w większości szkół, m.in. na Lubelszczyźnie, jest nadwyżka miejsc w stosunku do ilości absolwentów szkół gimnazjalnych i podstawowych.– O tym, że od 1 września 2019 roku, zarówno absolwenci gimnazjów jak i szkół podstawowych rozpoczną naukę w szkołach ponadpodstawowych i ponadgimnazjalnych było wiadomo od dłuższego czasu. Wobec tego dyrektorzy szkół i organy prowadzące miały czas by się do tego przygotować – wskazuje Teresa Misiuk.Między innymi, dlatego część likwidowany6ch gimnazjów przekształcono w szkoły średnie.– Przykładem tego może być miasto Lublin, gdzie dwa gimnazja zostały przekształcone w licea ogólnokształcące – akcentuje lubelska kurator oświaty.W wielu szkołach ponadpodstawowych trwa już oczekiwanie na nowych uczniów z podwójnego rocznika.


Jesteśmy do tego przygotowaniu – mówi Jadwiga Piechowiak, dyrektor Zespołu Szkół Łączności w Gdańsku im. Obrońców Poczty Polskiej.– Rozpoczniemy edukację w dwunastu oddziałach. W każdym oddziale po trzydzieści osób.  Czyli rozpocznie edukację 360 uczniów – wskazuje.


– Maksymalnie tyle możemy oddziałów przyjąć, żeby sprostać realizacji procesu edukacyjnego – dodaje dyrektor Zespołu Szkół Łączności w Gdańsku im. Obrońców Poczty Polskiej.Powodem pewnego chaosu związanego z podwójnym rocznikiem są decyzje części samorządów, które zgodziły się na to, aby absolwenci składali podania do nieograniczonej ilości szkół. Tak jest na przykład w Warszawie.– To powoduje, że w systemie ten sam uczeń pojawia się wielokrotnie, co może sprawiać wrażenie, że liczba uczniów ubiegających się o miejsca w szkołach średnich jest zdecydowanie większa niż rzeczywista liczba absolwentów – akcentuje Dariusz Piontkowski, minister edukacji narodowej.Podwójny rocznik w szkołach średnich to efekt reformy edukacji. Rząd likwiduje gimnazja na rzecz wydłużenia nauki w szkołach podstawowych. Rekrutacja do szkół średnich w tym roku prowadzona jest dwutorowo. Uczniowie gimnazjów i podstawówki będą uczyć się w odrębnych klasach. Ma to związek z inną podstawą programową.


TV Trwam News/RIRM


Źródło: radiomaryja.pl, 11

mj

 Aktualności
18/06 Mapa witryny
18/06 [TYLKO U NAS] M. Horała: Donald Tusk nie nadzorował pracy ministrów
18/06 70. rocznica urodzin śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego
18/06 Zidentyfikowano 24 polskich bohaterów, po których ślad miał zaginąć
18/06 Kampania nienawiści przeciwko Kościołowi
18/06 MF: Deficyt budżetowy po maju wynosi nieco ponad 2 mld zł
17/06 Ministerstwo Rodziny rusza z cyklem spotkań regionalnych o "500 plus"
17/06 Donald Tusk będzie zeznawał przed komisją ds. VAT
17/06 Ks. abp M. Jędraszewski: Ks. kard. Stefan Wyszyński wskazuje wiernym jak żyć w trudnych czasach
17/06 A. Dera: Przed podpisaniem noweli Kodeksu karnego prezydent zapozna się z różnymi opiniami
14/06 Nie masz jeszcze planów na wakacje? Wybierz wczasy last minute!
14/06 Węgliki - niezwykłe metale tnące stal!
 Duchowość, Religia, Kościół
18/06 Podkreślam z mocą, że osobiście nikogo nie potępiam, ani nikim nie gardzę...
18/06 Oko za oko?
17/06 [TYLKO U NAS] Ks. inf. S. Jeż: We Francji w 2019 r. spłonęło 26 kościołów
17/06 Czytamy "Regułę" św. Benedykta. O pokorze [część 6] Komentarz ojca Szymona Hiżyckiego


 © Wszelkie prawa zastrzeżone - Interaktywna Polska Sp. z o.o. (18) 4490077; 509 740 777 ; e-mail: biuro@iap.pl

www.csz.gminagrybow.pl www.gosir.gminagrybow.pl wieliczka.eu - zaprasza Burmistrz Artur Kozioł