Portal Czwartek - 28 maja 2020 Augustyna, Ingi, Jaromira      "Miłość nie potępia - miłośc oczyszcza i dźwiga". Henryk Ibsen
Szukaj     Szukaj wg branż
Powiększ +

2019-06-12 Podwójny rocznik w szkołach średnich

Szkoły średnie są przygotowane na nowy rok szkolny. Dla nikogo nie zabraknie miejsca – informuje Ministerstwo Edukacji Narodowej. We wrześniu do szkół średnich trafi podwójny rocznik uczniów, absolwentów szkół podstawowych i gimnazjów.


Rok szkolny 2019/2020 będzie szczególny dla szkół średnich. Po reformie systemu oświaty od 1 września w szkołach średnich będą dwa roczniki uczniów: absolwentów podstawówek i gimnazjów.


To może rodzić pewne obawy, że w zabraknie miejsc dla tych uczniów. Jednak minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski uspokaja w tej kwestii.– Postanowiliśmy jeszcze raz, po raz kolejny, poprosić kuratorów, aby zebrali informacje, te najbardziej aktualne, dotyczące liczby miejsc dla absolwentów szkół podstawowych oraz gimnazjów. Jesteśmy pewni, że ta sytuacja nie budzi wątpliwości. Rodzice mogą być pewni, że ich dzieci znajdą miejsce w szkołach średnich – zapewnia szef MEN.Rodzice jednak wciąż mają obawy o przyszłość edukacyjną swoich dzieci.– Cały czas myślę o tym, jak to będzie później. Czy moje dzieci dostaną się do wybranych przez siebie liceów, czy jest odpowiednia ilość miejsc? Czy też zapobiegliwość innych rodziców, którzy zapisują dzieci do różnych szkół, żeby tego miejsca nie zabrakło, nie doprowadzi do pewnego chaosu? – zastanawia się Ewa Janik, mama gimnazjalistki i ósmoklasistki.Lubelska kurator oświaty Teresa Misiuk podkreśla, że w większości szkół, m.in. na Lubelszczyźnie, jest nadwyżka miejsc w stosunku do ilości absolwentów szkół gimnazjalnych i podstawowych.– O tym, że od 1 września 2019 roku, zarówno absolwenci gimnazjów jak i szkół podstawowych rozpoczną naukę w szkołach ponadpodstawowych i ponadgimnazjalnych było wiadomo od dłuższego czasu. Wobec tego dyrektorzy szkół i organy prowadzące miały czas by się do tego przygotować – wskazuje Teresa Misiuk.Między innymi, dlatego część likwidowany6ch gimnazjów przekształcono w szkoły średnie.– Przykładem tego może być miasto Lublin, gdzie dwa gimnazja zostały przekształcone w licea ogólnokształcące – akcentuje lubelska kurator oświaty.W wielu szkołach ponadpodstawowych trwa już oczekiwanie na nowych uczniów z podwójnego rocznika.


Jesteśmy do tego przygotowaniu – mówi Jadwiga Piechowiak, dyrektor Zespołu Szkół Łączności w Gdańsku im. Obrońców Poczty Polskiej.– Rozpoczniemy edukację w dwunastu oddziałach. W każdym oddziale po trzydzieści osób.  Czyli rozpocznie edukację 360 uczniów – wskazuje.


– Maksymalnie tyle możemy oddziałów przyjąć, żeby sprostać realizacji procesu edukacyjnego – dodaje dyrektor Zespołu Szkół Łączności w Gdańsku im. Obrońców Poczty Polskiej.Powodem pewnego chaosu związanego z podwójnym rocznikiem są decyzje części samorządów, które zgodziły się na to, aby absolwenci składali podania do nieograniczonej ilości szkół. Tak jest na przykład w Warszawie.– To powoduje, że w systemie ten sam uczeń pojawia się wielokrotnie, co może sprawiać wrażenie, że liczba uczniów ubiegających się o miejsca w szkołach średnich jest zdecydowanie większa niż rzeczywista liczba absolwentów – akcentuje Dariusz Piontkowski, minister edukacji narodowej.Podwójny rocznik w szkołach średnich to efekt reformy edukacji. Rząd likwiduje gimnazja na rzecz wydłużenia nauki w szkołach podstawowych. Rekrutacja do szkół średnich w tym roku prowadzona jest dwutorowo. Uczniowie gimnazjów i podstawówki będą uczyć się w odrębnych klasach. Ma to związek z inną podstawą programową.


TV Trwam News/RIRM


Źródło: radiomaryja.pl, 11

mj

 Aktualności
28/05 Ruszyła akcja ,,Kupuję NaSze Produkty"
28/05 Kolejna obstrukcja marszałka Senatu ws. wyborów prezydenckich
28/05 Za niecałe dwa tygodnie maturzyści napiszą egzamin dojrzałości
28/05 Komunistyczne zbrodnie bez kary? Apel ws. nowelizacji ustawy o IPN
28/05 Bruksela po raz kolejny naciska ws. reformy sądownictwa w Polsce
27/05 Polska broni rodziny i zwalcza przemoc domową bez ideologii gender przemycanej w Konwencji Stambulskiej
27/05 Rzecznik Min. Zdrowia: Luzowanie obostrzeń nie spowodowało wzrostu zakażeń koronawirusem
27/05 Oświatowa ,,Solidarność": Przepisy dotyczące prowadzenia konsultacji z uczniami są nieścisłe
 Duchowość, Religia, Kościół
28/05 Wyjątkowe świadectwo mamy. ,,Zostałam zaproszona do współpracy z Bogiem"
28/05 [TYLKO U NAS] Ks. prof. D. Oko: Każdy człowiek ma godność. Każdego trzeba szanować, także księdza. Najgorsi wrogowie Kościoła chcą postawić równość ksiądz = pedofil
27/05 Solidarni z Misją. Pomoc Kościołowi w Potrzebie wraz z Fundacją o. Werenfrieda zaprasza ludzi dobrej woli do kampanii ,,Maseczka dla misjonarza"


 © Wszelkie prawa zastrzeżone - Interaktywna Polska Sp. z o.o. (18) 4490077; 509 740 777 ; e-mail: biuro@iap.pl

www.csz.gminagrybow.pl www.gosir.gminagrybow.pl wieliczka.eu - zaprasza Burmistrz Artur Kozioł