Portal Czwartek - 28 maja 2020 Augustyna, Ingi, Jaromira      "Miłość nie potępia - miłośc oczyszcza i dźwiga". Henryk Ibsen
Szukaj     Szukaj wg branż
Powiększ +

2019-06-11 Trwała obecność wojsk USA w Polsce

Negocjacje w sprawie zwiększenia obecności wojsk amerykańskich w Polsce zostały zakończone – poinformował szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski. W środę prezydenci Polski i USA podpiszą porozumienie w tej sprawie.


W środę prezydent Andrzej Duda rozpocznie oficjalną wizytę w Stanach Zjednoczonych. Jednym z punktów spotkania ma być podpisanie porozumienia w sprawie zwiększenia obecności wojsk amerykańskich w naszym kraju – mówił szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski.– Mamy zakończone negocjacje prowadzone przez oba ministerstwa przy współudziale ekspertów i przedstawicieli obu prezydentów. Natomiast teraz decyzja jest już naszych szefów, prezydentów obu państw na temat tego, czy ten wynik negocjacji jest dla nich satysfakcjonujący – wskazał Krzysztof Szczerski.Pierwotnie podpisanie porozumienia przewidywane było na wrzesień. Dokument zawiera ogólną deklarację polityczną o sojuszniczych zobowiązaniach i gwarancjach udzielanych w ramach systemu NATO oraz szczegółowe założenia dotyczące tzw. Fortu Trump. Treść umów zostanie upubliczniona dopiero po ich podpisaniu. Prace nad szczegółami współpracy obu państw będą trwały dalej.– To jest początek procesu. To nie jest dokument, który zamyka dalszą współpracę w zakresie większej obecności militarnej w Polsce, tylko otwiera nas na perspektywę stałej rozmowy – wyjaśnił Krzysztof Szczerski.Działania Polski docenia NATO. W ubiegłym tygodniu prezydent Andrzej Duda poinformował Sekretarza Generalnego sojuszu Jensa Stoltenberga o postępie negocjacji z USA.


W Polsce najprawdopodobniej pojawi się dodatkowo od 1300 do nawet 6 tys. amerykańskich żołnierzy. Będzie to czwarte pod względem wielkości skupisko wojsk amerykańskich w Europie – mówił dr Radosław Tyślewicz.– Jakiekolwiek zbrojne natarcie na nasze terytorium, jakikolwiek zamach na naszą niezawisłość, niepodległość, oznaczałby również konieczność uderzenia na obce siły dużego mocarstwa międzynarodowego, jakim są Stany Zjednoczone – zauważył dr Radosław Tyślewicz.Wojska amerykańskie będą działały w charakterze wsparcia, a nie wyręczania armii polskiej w działaniach wojennych. Trwają rozmowy dotyczące lokalizacji bazy amerykańskiej. Polska chce, aby była zlokalizowana w centrum kraju. Waszyngton jest sceptyczny wobec zwiększenia amerykańskiej obecności w przesmyku Suwalskim, blisko granicy z Kaliningradem. Według doktora Piotra Gawryszczaka, jednym z rozwiązań mogłoby być rozlokowanie wojsk sojuszniczych w różnych rejonach kraju.– Dobrze byłoby także, gdyby niektóre jednostki amerykańskie,  które będą stacjonowały w Polsce, były rozmieszczone także gdzieś w pobliżu wojsk polskich, żeby następowała pewna integracja wojskowych polskich i amerykańskich oraz większy przepływ informacji pomiędzy dowództwami – wskazał dr Piotr Gawryszczak.Według nieoficjalnych informacji Polska sfinansuje modernizację poligonów i infrastruktury, z której będą korzystać Amerykanie. Wydatki mają nie przekroczyć 7,5 miliarda złotych. Ponadto nasz kraj będzie płacić rachunki m.in. za wodę, elektryczność i ogrzewanie. W sumie kilkadziesiąt milionów złotych rocznie. Polska wynegocjowała dobre warunki – powiedział politolog Jarosław Komorniczak.– Jest to zdecydowanie lepsza oferta niż ta, którą w tym momencie mają Niemcy, Japonia czy inne kraje sojusznicze, na których terytorium stacjonują wojska amerykańskie, więc wydaje się, że z punktu czysto ekonomicznego jest to bardzo korzystna oferta, nie mówiąc już o wzroście naszego bezpieczeństwa – ocenił Jarosław Komorniczak.W lipcu w Powidzu ruszy natomiast budowa magazynów broni dla amerykańskiej brygady pancernej. 260 milionów dolarów przeznaczy na ten cel NATO. Będzie to piąty taki magazyn na terenie krajów Sojuszu.


W USA przebywa już minister obrony narodowej Polski Mariusz Błaszczak. Dziś szef MON oglądał nowoczesne myśliwce piątej generacji F-35A. Polska chce kupić od Amerykanów 32 takie myśliwce.


TV Trwam News/RIRM


Źródło: radiomaryja.pl, 10

mj

 Aktualności
28/05 Ruszyła akcja ,,Kupuję NaSze Produkty"
28/05 Kolejna obstrukcja marszałka Senatu ws. wyborów prezydenckich
28/05 Za niecałe dwa tygodnie maturzyści napiszą egzamin dojrzałości
28/05 Komunistyczne zbrodnie bez kary? Apel ws. nowelizacji ustawy o IPN
28/05 Bruksela po raz kolejny naciska ws. reformy sądownictwa w Polsce
27/05 Polska broni rodziny i zwalcza przemoc domową bez ideologii gender przemycanej w Konwencji Stambulskiej
27/05 Rzecznik Min. Zdrowia: Luzowanie obostrzeń nie spowodowało wzrostu zakażeń koronawirusem
27/05 Oświatowa ,,Solidarność": Przepisy dotyczące prowadzenia konsultacji z uczniami są nieścisłe
 Duchowość, Religia, Kościół
28/05 Wyjątkowe świadectwo mamy. ,,Zostałam zaproszona do współpracy z Bogiem"
28/05 [TYLKO U NAS] Ks. prof. D. Oko: Każdy człowiek ma godność. Każdego trzeba szanować, także księdza. Najgorsi wrogowie Kościoła chcą postawić równość ksiądz = pedofil
27/05 Solidarni z Misją. Pomoc Kościołowi w Potrzebie wraz z Fundacją o. Werenfrieda zaprasza ludzi dobrej woli do kampanii ,,Maseczka dla misjonarza"


 © Wszelkie prawa zastrzeżone - Interaktywna Polska Sp. z o.o. (18) 4490077; 509 740 777 ; e-mail: biuro@iap.pl

www.csz.gminagrybow.pl www.gosir.gminagrybow.pl wieliczka.eu - zaprasza Burmistrz Artur Kozioł