Portal Wtorek - 18 czerwca 2019 Elżbiety, Marka, Pauli      "Nie zapomnij: czlowiek potrzebuje naprawdę bardzo niewiele, aby być w życiu szczęśliwym". Marek Aureliusz
Szukaj     Szukaj wg branż
Powiększ +

2019-05-20 Pytanie o prawdziwą naturę człowieka. Czytamy Diadocha z Fotyki [konferencja 7] Jak czytać "Filokalię"?

Nie tak dawno w naszym opactwie rozpoczął się cykl spotkań Wprowadzenie do „Filokalii”które prowadzi Szymon Hiżycki OSB, opat tyniecki.


Diadoch z Fotyki (ok. 400 – ok. 485) wraz z Ewagriuszem i Pseudo-Makarym należy do wielkich poprzedników bizantyńskiego hezychazmu. Był mnichem, następnie biskupem Fotyki, miasteczka w starożytnym Epirze, w dzisiejszej północnej Grecji. Uczestniczył w Soborze Chalcedońskim w 451 roku. Jest autorem bardzo cenionych na Wschodzie Stu rozdziałów o doskonałości oraz kilku mniejszych pism.


Istotny motyw jego nauczania stanowi wewnętrzne doświadczenie bliskości i miłości Stwórcy. Zwracał uwagę na odczucie obecności Ducha Świętego w sercach. Zachęcał do ustawicznej pamięci o Bogu, która pomaga zespolić duszę rozbitą przez grzech oraz wewnętrznie doświadczyć łaski.


Pamięć ta wyraża się w skupieniu na świętym i chwalebnym Imieniu Boga, na jego rozważaniu w głębi serca. Należy też wołać nieustannie: „Panie Jezu” (rozdz. 59) lub: „Panie Jezu Chryste” (61). Ustawiczne wspominanie Boga przeradza się w modlitwę, którą później nazywano „Jezusową”, polegającą na ciągłym wzywaniu Imienia Zbawiciela.


Diadoch podkreślał rolę Ducha Świętego w życiu wewnętrznym. Przeciwko mesalianom bronił wartości sakramentu chrztu. Jego definicję wiary chrześcijańskiej jako osobistego doświadcze­nia przyjął Symeon Nowy Teolog, a także inni bizantyńscy pisarze ascetyczni (Tekst pochodzi z publikacji Filokalia. Teksty o modlitwie serca)


Jak czytać „Filokalię”? stanowi wprowadzenie do pierwszego polskiego wydania Filokalii, którego publikacji podjęło się Wydawnictwo Benedyktynów TYNIEC, a którego redaktorem głównym jest ojciec Szymon Hiżycki. Do tej pory udało nam się opublikować tylko 3 autorów z I tomu – Pseudo-Antoniego WielkiegoIzajasza Anachoretę św. Hezychiusza z Synaju.


O. dr Szymon Hiżycki OSB (ur. w 1980 r.) studiował teologię oraz filologię klasyczną; odbył specjalistyczne studia z zakresu starożytnego monastycyzmu w kolegium św. Anzelma w Rzymie. Jest miłośnikiem literatury klasycznej i Ojców Kościoła. W klasztorze pełnił funkcję opiekuna ministrantów, duszpasterza akademickiego, bibliotekarza i rektora studiów. Do momentu wyboru na urząd opacki był także mistrzem nowicjatu tynieckiego. Wykłada w Kolegium Teologiczno-Filozoficznym oo. Dominikanów. Autor książki na temat ośmiu duchów zła Pomiędzy grzechem a myślą oraz o praktyce modlitwy nieustannej Modlitwa Jezusowa. Bardzo krótkie wprowadzenie.


Materiały uzupełniające:

Źródło: ps-po.pl,

mj

 Aktualności
18/06 Prezenty dla taty - co wybrać, by pozytywnie go zaskoczyć?
18/06 [TYLKO U NAS] M. Horała: Donald Tusk nie nadzorował pracy ministrów
18/06 70. rocznica urodzin śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego
18/06 Zidentyfikowano 24 polskich bohaterów, po których ślad miał zaginąć
18/06 Kampania nienawiści przeciwko Kościołowi
18/06 MF: Deficyt budżetowy po maju wynosi nieco ponad 2 mld zł
17/06 Ministerstwo Rodziny rusza z cyklem spotkań regionalnych o "500 plus"
17/06 Donald Tusk będzie zeznawał przed komisją ds. VAT
17/06 Ks. abp M. Jędraszewski: Ks. kard. Stefan Wyszyński wskazuje wiernym jak żyć w trudnych czasach
17/06 A. Dera: Przed podpisaniem noweli Kodeksu karnego prezydent zapozna się z różnymi opiniami
14/06 Nie masz jeszcze planów na wakacje? Wybierz wczasy last minute!
14/06 Węgliki - niezwykłe metale tnące stal!
 Duchowość, Religia, Kościół
18/06 Podkreślam z mocą, że osobiście nikogo nie potępiam, ani nikim nie gardzę...
18/06 Oko za oko?
17/06 [TYLKO U NAS] Ks. inf. S. Jeż: We Francji w 2019 r. spłonęło 26 kościołów
17/06 Czytamy "Regułę" św. Benedykta. O pokorze [część 6] Komentarz ojca Szymona Hiżyckiego


 © Wszelkie prawa zastrzeżone - Interaktywna Polska Sp. z o.o. (18) 4490077; 509 740 777 ; e-mail: biuro@iap.pl

www.csz.gminagrybow.pl www.gosir.gminagrybow.pl wieliczka.eu - zaprasza Burmistrz Artur Kozioł