Portal Piatek - 26 kwietnia 2019 Marii, Marzeny, Ryszarda      "Jeśli wszystko jest stracone, oprócz miłości - nic nie jest stracone". Pam Brown
Szukaj     Szukaj wg branż
Powiększ +

Życzenia Wielkanocne
2019-04-15 Ósmoklasiści przystąpią dziś pierwszy raz do egzaminu

Po raz pierwszy zostanie dziś przeprowadzony egzamin ósmoklasisty. Ponad 377 tys. uczniów przystąpi dziś do egzaminu z języka polskiego. Jednocześnie rozpoczyna się drugi tydzień strajku nauczycieli zrzeszonych w ZNP i FZZ. Związkowcy odrzucają propozycje podwyżek, które zaproponował rząd.


Akcja protestacyjna nie zakłóciła wcześniej egzaminu gimnazjalnego. MEN zapewniło, że mimo strajku nauczycieli odbędzie się także egzamin ósmoklasisty.


Na początku maja ruszają natomiast matury. Prezes NZP Sławomir Broniarz przyznał, że są one zagrożone. W najbliższych dniach powinny odbyć się rady klasyfikacyjne, na których zatwierdzane są oceny. Na tej podstawie uczniowie mogą przystąpić do matury.


Prezydencki minister Andrzej Dera, który uczestniczył w rozmowach rządu ze związkami, nie ukrywa oburzenia mieszaniem dzieci w spór, który dotyczy dorosłych.– Ci młodzi ludzie nie mogą być ofiarami sporu dorosłych. Nie wolno tego robić. Uważam, że apel o to, aby zawiesić strajk na czas egzaminów jest obowiązkiem nauczycieli. Rozważanie, że można doprowadzić do tego, iż młodzież nie przystąpi do egzaminów maturalnych jest absolutnie niedopuszczalne. Co do tego nie mam najmniejszych wątpliwości – mówi Andrzej Dera.Rząd powtarza, że jest gotowy podpisać porozumienie z ZNP, do którego przystąpiła oświatowa „Solidarność”. ZNP kontynuuje jednak strajk. W piątek strona społeczna zwróciła się do premiera Mateusza Morawieckiego o natychmiastowe podjęcie rozmów z udziałem zewnętrznego mediatora. Szef polskiego rządu zaproponował okrągły stół ws. zmian w oświacie. Zaprosił do niego nauczycieli, wychowawców, pedagogów, związkowców oraz rodziców.


RIRM


Źródło: radiomaryja.pl, 15 kwietnia 2019

mj

 Aktualności
26/04 Sejm znowelizował program Rodzina 500 plus
26/04 [TYLKO U NAS] B. Spychalski: Mam nadzieję, że zawieszenie strajku nie jest decyzją polityczną
26/04 W WSKSiM w Toruniu rozpoczyna się dziś XXII Forum Polonijne
26/04 Od 27 kwietnia ZNP zawiesza strajk; tzw. ustawa maturalna przyjęta przez Sejm
25/04 Sejm zajmie się projektem rozszerzającym przyznawanie świadczenia "500 plus" na pierwsze dziecko
25/04 Sejm i Senat będą pracować nad nowelizacją Prawa oświatowego ws. matur
25/04 Rząd przygotował ustawę maturalną
25/04 Red. W. Gadowski o "antysemickim" spaleniu kukły Judasza: Policję, która wszczęła postępowanie w sprawie biczowania figury informuję, że Judasz powiesił się sam
 Duchowość, Religia, Kościół
26/04 Columba Stewart OSB: "Ci ospali, ale obowiązkowi cenobici byli dalecy od ideału monastycyzmu pustyni egipskiej..."
25/04 O rozglądaniu się
25/04 Watykan: Papież Franciszek zaapelował do Polaków, by głosili wieść o zmartwychwstaniu Chrystusa


 © Wszelkie prawa zastrzeżone - Interaktywna Polska Sp. z o.o. (18) 4490077; 509 740 777 ; e-mail: biuro@iap.pl

www.csz.gminagrybow.pl www.gosir.gminagrybow.pl wieliczka.eu - zaprasza Burmistrz Artur Kozioł