Portal Poniedziałek - 26 sierpnia 2019 Ireneusza, Konstantego, Marii     "Człowiek został stworzony na podobieństwo Boga - jest zdolny do miłowania i przyjmowania daru miłości." - Jan Paweł II
Szukaj     Szukaj wg branż
Powiększ +

2019-02-12 Sekretarz stanu USA z wizytą w Europie Środkowo-Wschodniej

Amerykański sekretarz stanu Mike Pompeo kontynuuje wizytę w Europie Środkowo-Wschodniej. Wczoraj w Budapeszcie apelował o wsparcie Ukrainy w jej dążeniach do suwerenności. Dziś po południu spotka się w Warszawie z ministrem spraw zagranicznych Jackiem Czaputowiczem.


Wizytę w Europie Środkowo-Wschodniej sekretarz stanu USA Mike Pompeo rozpoczął od Węgier.– Stany Zjednoczone były w ostatnim czasie zbyt często nieobecne w Europie Środkowej. Dziś potwierdzamy naszą determinację, by rywalizować o wpływy w regionie – zaznaczył Mike Pompeo.Węgry i Stany Zjednoczone pogłębiają współpracę obronną. Już teraz zakończyły się negocjacje w sprawie dwustronnego porozumienia. W przyszłym tygodniu dokument trafi pod obrady węgierskiego parlamentu. Tym, co dziś dzieli oba państwa, są relację z Ukrainą. Stąd apel amerykańskiego sekretarza stanu.– Rozmawiałem dziś z ministrem spraw zagranicznych Węgier o pilnej potrzebie wspierania Ukrainy w jej dążeniu do suwerenności i integralności terytorialnej. Nie możemy pozwolić (prezydentowi Rosji Władimirowi) Putinowi na wbijanie klina między przyjaciół i NATO – podkreślił Mike Pompeo.Budapeszt wytyka Ukrainie nowe prawo oświatowe, które uderza w prawa mniejszości węgierskiej na ukraińskim Zakarpaciu. Dlatego Węgrzy blokują m.in. posiedzenia Komisji NATO-Ukraina na najwyższym szczeblu. Ale szef MSZ Peter Szijjarto tłumaczy, że postrzeganie Węgier w Europie jako bliskiego sojusznika Rosji, jest już hipokryzją unijnych liderów.– Na scenie europejskiej panuje olbrzymia hipokryzja i europejska poprawność, bo przecież to nie Węgry i nie środkowoeuropejskie firmy są gotowe do budowania Nord Stream II razem z Gazpromem – zauważył Peter Szijjarto.Sekretarz stanu USA kontynuuje swoją wizytę w Europie Środkowo-Wschodniej. Dziś przebywa w Bratysławie. Po południu będzie już w Polsce. Jeszcze dziś ma rozmawiać z ministrem spraw zagranicznych Jackiem Czaputowiczem.


TV Trwam News/RIRM


Źródło: radiomaryja.pl, 12 lutego 2019

mj © Wszelkie prawa zastrzeżone - Interaktywna Polska Sp. z o.o. (18) 4490077; 509 740 777 ; e-mail: biuro@iap.pl

www.csz.gminagrybow.pl www.gosir.gminagrybow.pl wieliczka.eu - zaprasza Burmistrz Artur Kozioł