Portal Niedziela - 21 lipca 2019 Danieli, Wawrzyńca, Wiktora     
Szukaj     Szukaj wg branż
Powiększ +

2019-02-11 W poniedziałek przypada 27. Światowy Dzień Chorego

Do promowania kultury bezinteresowności i darów niezbędnych do przezwyciężenia kultury zysku i odrzucenia – wzywa Ojciec Święty Franciszek w orędziu na 27. Światowy Dzień Chorego, który będziemy obchodzili w poniedziałek.


27. Światowy Dzień Chorego obchodzony będzie pod hasłem „Darmo otrzymaliście, darmo dawajcie”.– Otrzymaliśmy od Boga niezwykłe dary i to w takiej ilości, że trudno to nawet ogarnąć i sercem i myślą. Mając świadomość tych wielkich darów, z jakich codziennie korzystamy, trzeba popatrzeć, czy współbrat, współsiostra która z nami idzie w tej pielgrzymce wiary nie potrzebuje od nas czegoś, co by było dla nich wsparciem – podkreślił ks. bp Romuald Kamiński, przewodniczący zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia.Bezinteresownej służbie drugiemu człowiekowi papież Franciszek poświęcił tegoroczne orędzie na Światowy Dzień Chorego. Papież przypomniał także postać św. Matki Teresy z Kalkuty.– Jej przykład nadal prowadzi nas do poszerzania horyzontów radości i nadziei dla ludzkości potrzebującej zrozumienia i czułości – napisał w orędziu papież Franciszek.Postać Matki Teresy z Kalkuty miał okazję poznać także minister zdrowia Łukasz Szumowski podczas pobytu w prowadzonym przez nią ośrodku w Kalkucie.– To dzieło Matki Teresy, które zapoczątkowane zostało zupełnie wbrew logice i wbrew jakimkolwiek przesłankom finansowym i organizacyjnym, promieniuje na cały świat – zaznaczył prof. Szumowski.Takiej bezinteresownej pomocy potrzeba i dzisiaj, również wśród personelu medycznego.– Jeżeli chcesz być profesjonalistą, a każdy chce być profesjonalistą w swoim zawodzie, musisz się właściwie opiekować i odnosić do pacjenta, bo jeżeli tego nie zrobisz, to nigdy tym profesjonalistą nie będziesz – powiedział dr Leszek Borkowski, prezes Fundacji Razem w Chorobie.Zaapelował on także do lekarzy i pielęgniarek o podniesienie poziomu empatii i kontaktu z pacjentem. Dużą rolę w pomocy chorym odgrywają również wolontariusze. To oni – jak napisał w orędziu Ojciec Święty – są znakiem obecności Kościoła w sekularyzowanym świecie. Posługa wolontariuszy jest wsparciem dla lekarzy – wskazał ordynator kardiologii w Śródmiejskim Centrum Klinicznym prof. Mirosław Dłużniewski.– Tymi wolontariuszami są te osoby, które często interesują się kardiologią, studenci, młodzi lekarze, a także – to trzeba jasno powiedzieć – rodziny pacjentów. To jest najlepszy wolontariat, jeśli ktoś może liczyć na rodzinną opiekę. Bo pielęgniarka pielęgniarką, lekarz lekarzem, a osoba bliska jest zawsze potrzebna – powiedział prof.  Mirosław Dłużniewski.W pomoc osobom chorym i potrzebującym angażują się także instytucje kościelne.– Czynią to siostry zakonne w różnych zakładach opiekuńczych i czynią to także duchowni, kapłani poprzez posługę w sakramencie spowiedzi, poprzez namaszczenie chorych, poprzez specjalne święto ku czci właśnie chorych: Matki Bożej z Lourdes. Św. Jan Paweł II ustanowił to właśnie święto dla całego świata – zwrócił uwagę ks. prał. dr Franciszek Ślusarczyk, kustosz Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie.Osobom chorym każdego dnia poprzez audycje o tematyce zdrowotnej oraz codzienną modlitwę towarzyszy również Radio Maryja.


TV Trwam News/RIRM


Źródło: radiomaryja.pl, 10 lutego 2019

mj

 Aktualności
21/07 [TYLKO U NAS] B. Kempa: Trzeba kierować wysiłki na budowanie prestiżu Polski poprzez konkretną działalność w UE
21/07 Walka z nadużyciami VAT-owskimi
21/07 [TYLKO U NAS] D. Tarczyński: Chcemy dialogu w Unii Europejskiej
20/07 Ustawa dot. zatorów płatniczych czeka na podpis prezydenta
20/07 Od 1 listopada zacznie obowiązywać split payment
20/07 Środowiska LGBT usiłują naciskać na samorządy
20/07 Opozycja rozbita na trzy bloki w jesiennych wyborach
20/07 Środowiska LGBT w ofensywie
20/07 [TYLKO U NAS] St. bryg. P. Frątczak: To od nas samych zależy nasze bezpieczeństwo i naszych najbliższych
 Duchowość, Religia, Kościół
21/07 Gdzie jesteśmy? // 16. Niedziela Zwykła
21/07 Nasza odpowiedź na Boże inicjatywy // 16 Niedziela zwykła, rok C
20/07 "Chrześcijanin nie musi żyć w wiecznej ascezie, raczej życie swoje powinien ukierunkować na dobro." Czystość według św. Jana Kasjana


 © Wszelkie prawa zastrzeżone - Interaktywna Polska Sp. z o.o. (18) 4490077; 509 740 777 ; e-mail: biuro@iap.pl

www.csz.gminagrybow.pl www.gosir.gminagrybow.pl wieliczka.eu - zaprasza Burmistrz Artur Kozioł