Portal Czwartek - 17 stycznia 2019 Antoniego, Henryki, Mariana     "Gdy traktujemy nasze istnienie jako zadanie, jest ono zawsze do zniesienia" - Marie von Ebner-Eschenbach
Szukaj     Szukaj wg branż
Powiększ +

2019-01-12 [TYLKO U NAS] Dr Wosek ws. zatrzymania podejrzanych o szpiegostwo Polaka i Chińczyka: Mamy do czynienia ze szpiegostwem gospodarczym

Najprawdopodobniej mamy do czynienia ze szpiegostwem gospodarczym – powiedział w rozmowie z TV Trwam News dr Wojciech Wosek, ekspert ds. bezpieczeństwa. Jak dodał, w grę może wchodzić kwestia zdobywania informacji dot. nowych technologii. Ekspert odniósł się do sprawy zatrzymania przez ABW podejrzanych o szpiegostwo Polaka i Chińczyka.


Piotr D. to były funkcjonariusz polskich służb specjalnych. W przeszłości pełnił też ważne funkcje w innych instytucjach publicznych. A Weijing W. to jeden z dyrektorów polskiego oddziału chińskiego koncernu telekomunikacyjnego.  Obaj podejrzewani są o szpiegostwo na szkodę Polski. Sąd zdecydował o trzymiesięcznym areszcie dla obu podejrzanych.


To, że państwa się inwigilują nie jest niczym nowym. Zmieniają się jednak kierunki szpiegostwa – wskazał ekspert ds. bezpieczeństwa dr Wojciech Wosek.Wywiad to nie tylko kwestia jakiegoś konfliktu zbrojnego, to nie tylko kwestia działań wywiadowczych w trakcie działań wojennych. To także kwestia wywiadu cywilnego chociażby w aspekcie gospodarczym. Kwestie wywiadowcze, czyli działania wywiadowcze, zdarzają się pomiędzy państwami zarówno, które stoją po dwóch stronach barykady, ale także przecież inwigilują się państwa, które są sojusznikami. Kwestia zdobywania informacji o nowych technologiach, o pewnych kwestiach gospodarczych jest ogólną tajemnicą poliszynela. Stąd są struktury wywiadowcze i są struktury kontrwywiadowcze w każdym państwie – zaznaczył dr Wosek.W najbliższy czwartek odbędzie się specjalne posiedzenie komisji ds. służb specjalnych ws. zatrzymania przez ABW podejrzanych o szpiegostwo Polaka i Chińczyka. Niejawne śledztwo ABW nadzoruje Prokuratura Krajowa.


Także Komisja Europejska zapowiedziała, że będzie w kontakcie z polskimi władzami w celu uzyskania informacji w sprawie tego aresztowania.


RIRM


 


Źródło: radiomaryja.pl, 11

mj

 Aktualności
17/01 Zaostrzenie przepisów o cudzoziemcach
17/01 Ustawa o Sieci Badawczej Łukasiewicz czy wybór uzupełniający członka Trybunału Stanu tematami posiedzenia Sejmu
17/01 Gdańsk: dziś rozpoczynają się uroczystości pogrzebowe prezydenta Adamowicza
17/01 Debata europosłów nt. sposobu wyjścia Wielkiej Brytanii z UE
16/01 Min. Zdrowia oraz Polskie Towarzystwo Kardiologiczne opracowało program opieki nad pacjentami z niewydolnością serca
16/01 Warszawa: dziś rozpoczyna się polsko-amerykańska konferencja nt. cyberbezpieczeństwa z udziałem m.in. premiera RP
16/01 Rządowy projekt emerytur dla matek, które wychowały co najmniej czwórkę dzieci, z poparciem opozycji
14/01 Żeglarski ulubieniec - czyli słów kilka o czarterze jachtów w Chorwacji
 Duchowość, Religia, Kościół
17/01 Piastowanie świata
17/01 Papież Franciszek: Powiedzenie "Abba" jest czymś o wiele bardziej intymnym i poruszającym niż jedynie nazywanie Boga "Ojcem"
16/01 "Wszelka przesada pochodzi od diabła"
16/01 Panama: przybyli kolejni polscy uczestnicy ŚDM


 © Wszelkie prawa zastrzeżone - Interaktywna Polska Sp. z o.o. (18) 4490077; 509 740 777 ; e-mail: biuro@iap.pl

www.csz.gminagrybow.pl www.gosir.gminagrybow.pl wieliczka.eu - zaprasza Burmistrz Artur Kozioł