Portal Czwartek - 17 stycznia 2019 Antoniego, Henryki, Mariana     "Gdy traktujemy nasze istnienie jako zadanie, jest ono zawsze do zniesienia" - Marie von Ebner-Eschenbach
Szukaj     Szukaj wg branż
Powiększ +

2019-01-12 MSWiA zaostrza zasady bezpieczeństwa w obiektach rozrywki

Minister spraw wewnętrznych i administracji Joachim Brudziński podpisał w piątek nowelizację rozporządzenia w sprawie ochrony przeciwpożarowej. To efekt ustaleń Państwowej Straży Pożarnej, z których wynika, że 90 proc. skontrolowanych do tej pory escape roomów nie spełnia norm bezpieczeństwa. 


Mija tydzień od tragicznej śmierci pięciu nastolatek w pożarze escape roomu w Koszalinie. Czwartkowe uroczystości pogrzebowe zgromadziły setki osób. Całą Polską wstrząsnęły zaniedbania, których dopuścili się właściciele obiektów. Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Jarosław Zieliński mówił jednak, że kontrole w innych tego typu obiektach wykazują, że nie jest to jednostkowy przypadek.– Spośród skontrolowanych tego typu lokali tylko ok. 10 procent spełnia wszystkie warunki – powiedział wiceminister.Gen. bryg. Leszek Suski, komendant główny Państwowej Straży Pożarnej, zaznaczył, że łamane są przede wszystkim przepisy bezpieczeństwa.– Skontrolowaliśmy dotąd 504 takie działalności gospodarcze. Stwierdziliśmy blisko 1900 uchybień w zakresie bezpieczeństwa, blisko 800 uchybień dotyczyło ewakuacji – oznajmił.W całym kraju wyłączono z użytkowania 69 skontrolowanych miejsc. W samym województwie śląskim służby kontrolne zakazały działalności siedmiu escape roomom. Jednak ta liczba byłaby większa, gdyż niektórzy właściciele nie czekając na kontrolę – zamknęli placówki.– Niektórzy dowiedzieli się, że jest taka kontrola, więc rozwiązywali swoją działalność lub nie udostępnili tych lokali i są one zamknięte – zaznaczył st. bryg. Jacek Kleszczewski, śląski komendant  wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej.W piątek minister spraw wewnętrznych i administracji Joachim Brudziński podpisał nowelizację rozporządzenia, które zaostrzy zasady bezpieczeństwa w obiektach rozrywki. Wymagane będą regularne kontrole – mówił Jarosław Zieliński, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji.– Muszą być sporządzone protokoły bezpieczeństwa, czyli sprawdzone drogi ewakuacyjne i przepisy przeciwpożarowe. Potem co dwa lata ten obowiązek będzie musiał być realizowany. O wynikach tych przeglądów będzie informowana Państwowa Straż Pożarna – podkreślił wiceminister.Protokoły muszą być sporządzane w udziałem rzeczoznawców do spraw zabezpieczeń przeciwpożarowych. Leszek Suski apelował w piątek o zgłaszanie do służb wszelkich wątpliwości związanych z takimi obiektami. Zachowajmy zdrowy rozsądek w korzystaniu z zamkniętych miejsc rozrywki – mówił.– Jeśli Państwo zauważą jakieś zagrożenie, nieodpowiednie wyjścia ewakuacyjne, zbyt dalekie dojścia do tych wyjść, prowizoryczną instalację elektryczną, instalację grzewczą – proszę z tych pomieszczeń wyjść i z nich nie korzystać – wskazał komendant główny Państwowej Straży Pożarnej.Rozporządzenie wejdzie w życie po upływie 14 dni od ogłoszenia. Nad rozwiązaniami dotyczącymi bezpieczeństwa w takich obiektach oraz wymagań dla właścicieli pracuje także Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju oraz Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii.


TV Trwam News/RIRM


Źródło: radiomaryja.pl, 11

mj

 Aktualności
17/01 Zaostrzenie przepisów o cudzoziemcach
17/01 Ustawa o Sieci Badawczej Łukasiewicz czy wybór uzupełniający członka Trybunału Stanu tematami posiedzenia Sejmu
17/01 Gdańsk: dziś rozpoczynają się uroczystości pogrzebowe prezydenta Adamowicza
17/01 Debata europosłów nt. sposobu wyjścia Wielkiej Brytanii z UE
16/01 Min. Zdrowia oraz Polskie Towarzystwo Kardiologiczne opracowało program opieki nad pacjentami z niewydolnością serca
16/01 Warszawa: dziś rozpoczyna się polsko-amerykańska konferencja nt. cyberbezpieczeństwa z udziałem m.in. premiera RP
16/01 Rządowy projekt emerytur dla matek, które wychowały co najmniej czwórkę dzieci, z poparciem opozycji
14/01 Żeglarski ulubieniec - czyli słów kilka o czarterze jachtów w Chorwacji
 Duchowość, Religia, Kościół
17/01 Piastowanie świata
17/01 Papież Franciszek: Powiedzenie "Abba" jest czymś o wiele bardziej intymnym i poruszającym niż jedynie nazywanie Boga "Ojcem"
16/01 "Wszelka przesada pochodzi od diabła"
16/01 Panama: przybyli kolejni polscy uczestnicy ŚDM


 © Wszelkie prawa zastrzeżone - Interaktywna Polska Sp. z o.o. (18) 4490077; 509 740 777 ; e-mail: biuro@iap.pl

www.csz.gminagrybow.pl www.gosir.gminagrybow.pl wieliczka.eu - zaprasza Burmistrz Artur Kozioł