Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Zaawansowana technologia dostępna dla każdego

Treść

Wysoka precyzja oraz duża szybkość realizacji. Te dwie, pozornie wykluczające się cechy można połączyć, wykorzystując technologię laserową. Sprawdźmy, co nam oferuje oraz jakie ma wady i zalety.
Jak połączyć ogień z wodą?
Technologia laserowa zdaje się być stworzona do godzenia skrajności. Mały nakład i niski koszt produkcji? A może duża produkcja i pełna powtarzalność? Czy wreszcie wspomniana na wstępie precyzja połączona z szybkością? Tak, te na pierwszy rzut oka przeciwstawne cechy da się połączyć, stosując wiązkę lasera. Specyfika tej metody obróbki polega na wykorzystaniu dużej dawki energii skupionej w postać wąskiego promienia. Unikamy dzięki temu kontaktu urządzenia tnącego z surowcem, a wielkość obszaru pracy zostaje ograniczona do niezbędnego minimum. W ten sposób uzyskujemy pierwszy element jakości – brak uszkodzeń strukturalnych w wycinanym materiale.
Wspomniane skupienie promienia ma jeszcze jedną korzystną właściwość – umożliwia niezwykle precyzyjne prowadzenie ścieżki cięcia. Dzieje się tak, nawet jeśli oczekiwany kształt charakteryzuje się dużym stopniem skomplikowania. Co ciekawe, dokładność mierzona w mikronach nie oznacza, że wycinanie laserem jest dedykowane jedynie do małych projektów. Obszar roboczy z łatwością osiąga wymiary 3000 x 1500 mm. Równie imponująca jest moc cięcia, nawet podczas obróbki trudnych surowców. Doskonale to ilustrują parametry maksymalnej grubości wybranych blach:

  • Stal konstrukcyjna (czarna): 25 mm
  • Stal nierdzewna: 30 mm
  • Aluminium: 30 mm
  • Mosiądz: 12 mm
  • Miedź: 12 mm

Niezależnie od tego, czy naszym celem jest wytworzenie elementu konstrukcyjnego maszyny, czy też zajmujemy się hobbystyczną produkcją drobnych akcesoriów, gotowy produkt otrzymujemy natychmiast po zakończeniu wycinania. Idealnie gładkie krawędzie nie wymagają dodatkowych prac wykończeniowych. Możemy zapomnieć o szlifowaniu czy pracochłonnym usuwaniu nierówności – one po prostu nie istnieją. Ma to istotny wpływ nie tylko na szybkość, ale też wspomaga oszczędne gospodarowanie materiałami. Cyfrowe sterowanie umożliwia znaczną automatyzację procesów, a także stoi na straży powtarzalności produkcji. To niezwykle ważne podczas wycinania dużych partii o złożonych kształtach.
Gdzie jest haczyk i jak go uniknąć?
Czy ta długa lista korzyści oznacza, że wycinanie laserem jest technologią pozbawioną wad? Niestety nie. Poważnym minusem jest koszt inwestycji, jaki należy ponieść dla zbudowania odpowiedniego parku maszynowego. Pełne wykorzystanie opisanych możliwości wymaga zastosowania dobrego sprzętu, a ten niestety nie jest tani. Dodatkową barierę stanowi konieczność przeszkolenia pracowników i przygotowania dedykowanych stanowisk pracy. Alternatywą jest skorzystanie z oferty firm specjalizujących się w obróbce laserowej. W ten sposób wysoka jakość będzie dla nas dostępna przy zachowaniu racjonalnego poziomu kosztów.

Autor: Silesian

Tagi: Zaawansowana technologia dostępna dla każdego