Przejdź do treści
Przejdź do stopki

3 cele, dla których wprowadza się do fabryk roboty przemysłowe

Treść

Robotyzacja oraz automatyzacja produkcji odgrywają we współczesnym świecie przemysłu bardzo istotną rolę. Mówi się, że dziś to właśnie po stopniu zrobotyzowania przemysłu można oceniać poziom zaawansowania gospodarek światowych. W Polsce wciąż daleko nam do potentatów takich jak Chiny, Japonia czy nawet do naszych sąsiadów – Niemiec. Mimo to rodzimi przedsiębiorcy starają się wprowadzać maszyny do fabryk i magazynów.
Takie działanie niesie ze sobą przeróżne skutki. Zastosowanie robotów przemysłowych ma jednak swoje główne, niepodważalne cele, na które nastawiony jest każdy, kto chce zastosować je w fabryce, przetwórni czy magazynie. W dzisiejszym artykule skupimy się na 3 celach, które przyświecają takiej inwestycji.
Oszczędność czasu roboczego
Jak wiadomo – człowiek robotem nie jest i jego praca niesie ze sobą pewne ograniczenia. Nie może być wykonywana bez przerwy, jest uzależniona od wielu czynników – takich jak zmęczenie, choroba, brak siły czy przerwa obiadowa. Z uwagi na to, że człowiek nie jest w stanie pracować bez przerwy, roboty mogą posłużyć jako narzędzia do oszczędzania czasu roboczego. Ich siły przerobowe są znacznie większe, a to przekłada się na dłuższą, wydajniejszą i bardziej oszczędną czasowo pracę.

              Roboty przemysłowe firmy Fanuc podczas pracy
Lepsze efekty produkcji
Nie da się ukryć, że to właśnie robotyzacji zawdzięczamy produkcję masową, która daje nam możliwość stworzenia identycznych kopii danego produktów. Roboty wycinające elementy z metalu czy też te, które łączą ze sobą dane elementy, działają zgodnie z oprogramowaniem ustawionym przez człowieka. Dzięki temu nie popełniają błędów, które zdarzają się przy produkcji manualnej, a co za tym idzie – dają nie tylko lepsze efekty całej produkcji, ale również pozwalają oszczędzać materiały techniczne.


Oszczędność pieniędzy
Oba powyższe cele składają się na jeden większy cel – a więc oszczędność pieniędzy. Mawia się, że czas to pieniądz. I w tym wypadku powiedzenie to sprawdza się. Dzięki oszczędnościom czasowym i brakowi przerw możliwe jest zaoszczędzenie sporej ilości kosztów produkcyjnych. Koszty te maleją również dzięki temu, że materiały produkcyjne są mniej zużywane, a lepiej eksploatowane. Robotyzacja przemysłowa jest szansą na większe zyski również ze względu na możliwość wyprodukowania większej ilości towaru.

Autor: Silesian

Tagi: 3 cele dla których wprowadza się do fabryk roboty przemysłowe