Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Większa ochrona zespołów ratownictwa medycznego

Treść

Zespoły ratownictwa medycznego zostaną objęte większą ochroną. W tej sprawie zostały podane wytyczne, którymi będą się kierować prokuratorzy w czasie prowadzenia postępowań o przestępstwach na szkodę ratowników medycznych.

Zespoły medyczne często podejmują czynności ratunkowe w miejscach niebezpiecznych. Bywa, że osoby, którym udzielana jest pomoc, znajdują się pod wpływem alkoholu bądź środków odurzających. Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro wskazał, że lekarze, pielęgniarki i ratownicy medyczni, wielokrotnie narażeni są na kierowane wobec nich przejawy agresji zarówno słownej, jak i fizycznej.

– Rosnąca fala agresji, napaści, czynów chuligańskich wymierzonych w karetki pogotowania, w ratowników, pielęgniarki, lekarzy skłoniła mnie do tego, aby podjąć zdecydowane działania i wydać wytyczne, nakazujące prokuratorom w określony sposób postępować wtedy, kiedy do takich zdarzeń dochodzi – powiedział Prokurator Generalny.

Osoby, które ratują życie nie są wyposażone w jakiekolwiek służbowe środki ochrony osobistej, a w czasie udzielania pomocy nie mają możliwości zapewnienia sobie bezpieczeństwa.

– Łódź – atak z nożem na ratowników medycznych. Kraków – pobicie. Gliwice, Sosnowiec, Szczecin – kolejne przykłady agresji – mówił minister Zbigniew Ziobro.

Takich incydentów było znaczniej więcej.

– Obowiązkiem prokuratury jest wziąć pod ochronę i opiekę ludzi, którzy często z poświęceniem ratują ludzkie życie i zdrowie. Przyjeżdżają jako pierwsi na miejsce wypadku, ale też w sytuacji, kiedy choroba powoduje zagrożenie dla zdrowia i życia człowieka. To właśnie oni niosą pierwszą pomoc i ratują życie, i nie możemy godzić się na to, aby ci ludzie czuli się zagrożeni, aby byli wyzywani, bici, zastraszani, a czasami te przypadki napaści, agresji przybierają zatrważającą postać – podkreślił.

Dlatego Zbigniew Ziobro zobowiązał prokuratorów do niezwłocznego wszczynania i prowadzenia postępowań przygotowawczych z urzędu, na skutek pozyskania informacji o tego rodzaju incydentach. Należy podjąć działania zmierzające do ustalenia i zatrzymania sprawców przestępstwa. Prokuratorzy po przedstawieniu i ogłoszeniu zarzutów podejrzanemu powinni rozważyć zastosowanie adekwatnych środków zapobiegawczych, w tym skierowanie wniosku o zastosowanie tymczasowego aresztowania do sądu.

– Dlatego też te wytyczne zostały przeze mnie przygotowane. Dzisiaj je podpiszę, nawet w tej chwili, aby podkreślić wagę tego zjawiska – stwierdził minister sprawiedliwości.

Wytyczne Prokuratora Generalnego mają zastosowanie nie tylko wobec członków zespołów ratownictwa medycznego, ale także wobec osób udzielających pierwszej pomocy.

TV Trwam News/RIRM

Źródło: radiomaryja.pl, 15 listopada 2018

Autor: mj