Portal Piatek - 18 stycznia 2019 Beatrycze, Małgorzaty, Piotra     "Pokora to moc. Pokorą wszystko zwyciężysz" - Fiodor Dostojewski
Szukaj     Szukaj wg branż
Powiększ +

2018-11-09 Błędny osąd

Jeśli więc cnota roztropności choruje w człowieku, tzn. jeśli nie jest wsparta rozumem i wiedzą lub też gdy daje się zwieść fałszem czy zarozumiałością, wówczas całe ciało pozostaje w ciemnościach. Mówiąc inaczej, brak roztropności do tego stopnia może zaciemnić bystrość umysłu, że również nasze uczynki będą ślepe od przywar i mroku namiętności, albowiem jeśli światło, które jest w tobie, jest ciemnością, jakżesz wielka to ciemność! Niechaj przeto nikt nie wątpi: na skutek błędnego osądu naszego serca zanurzonego w mrokach niewiedzy, tak myśli jak i uczynki nasze, które przecież wywodzą się z tego rozpoznania, muszą tonąć w coraz większych ciemnościach grzechów (Św. Jan Kasjan Rozmowy z Ojcami, tom 1)


Św. Jan Kasjan (ok. 360, zm. ok. 435 w Marsylii) – mnich, teolog, asceta, popularyzator monastycyzmu i ascetyzmu wschodniego w Kościele zachodnim. Założyciel jednej z pierwszych wspólnot monastycznych w Europie Zachodniej. Wliczany w poczet ojców pustyni i Kościoła, święty Kościoła wschodniego, oraz nieoficjalnie Kościoła zachodniego. Autor znanych i cenionych Rozmów z Ojcami. Zobacz pozostałe publikacje.


Źródło: ps-po.pl, 8 listopada 2018

mj © Wszelkie prawa zastrzeżone - Interaktywna Polska Sp. z o.o. (18) 4490077; 509 740 777 ; e-mail: biuro@iap.pl

www.csz.gminagrybow.pl www.gosir.gminagrybow.pl wieliczka.eu - zaprasza Burmistrz Artur Kozioł