Portal Środa - 24 lipca 2019 Kingi, Krystyna, Michaliny     
Szukaj     Szukaj wg branż
Powiększ +

2018-11-08 Sejmowe komisje zajmą się dziś projektem znoszącym obowiązek szczepień ochronnych

Sejmowe komisje zdrowia, oraz polityki społecznej i rodziny zajmą się dziś projektem znoszącym obowiązek szczepień ochronnych. O odrzucenie tej obywatelskiej inicjatywy w głosowaniu jeszcze w tym tygodniu apelował poseł PO Bartosz Arłukowicz. Tłumaczył to emocjami Polaków związanych z wykryciem ognisk zachorowań na odrę w Polsce.


Projekt, który wprowadza dobrowolność szczepień ochronnych został skierowany do prac sejmowych komisji kilka tygodni temu za sprawą m.in. głosów PiS. Politycy tej partii wyjaśniali, że decyzja była związana z obietnicą nieodrzucania w pierwszym czytaniu projektów obywatelskich.


Tym razem politycy sejmowej większości mają głosować inaczej, o czym zapewnia poseł Tomasz Latos, wiceprzewodniczący sejmowej komisji zdrowia.Podobnie jak rząd, jesteśmy za obowiązkowymi szczepieniami. Uważamy, że tak jest lepiej, bardziej bezpiecznie dla polskich pacjentów. Są kraje, gdzie te szczepienia nie są obowiązkowe, jednak tam dyscyplina w społeczeństwie jest bardzo wysoka i prawie wszystkie osoby korzystają ze szczepień. Uważam, że nie możemy sobie pozwolić na to, aby ryzykować w Polsce dalszy spadek zaszczepialności, stąd będziemy za odrzuceniem tego projektu – wskazuje Tomasz Latos.W Polsce co roku wykonuje się kilka milionów szczepień obowiązkowych. Odsetek osób zaszczepionych nadal jest wysoki, ale w ostatnich latach coraz więcej rodziców nie zgadza się na nie. Dla porównania, w 2010 r. zanotowano ponad 3 tysiące odmów, a w roku 2017 – było ich ponad 30 tys.


W Polsce szczepienia obowiązkowe u dzieci i młodzieży do 19. roku życia realizowane są według określonego kalendarza. Obowiązkowe szczepienia to m.in. przeciwko: gruźlicy, krztuścowi, polio, odrze, śwince i różyczce.


RIRM


Źródło: radiomaryja.pl, 8 listopada 2018

mj © Wszelkie prawa zastrzeżone - Interaktywna Polska Sp. z o.o. (18) 4490077; 509 740 777 ; e-mail: biuro@iap.pl

www.csz.gminagrybow.pl www.gosir.gminagrybow.pl wieliczka.eu - zaprasza Burmistrz Artur Kozioł