Portal Środa - 19 czerwca 2019 Gerwazego, Protazego, Sylwii      "Człowiek urodził się po to, aby się radować". Blaise Pascal
Szukaj     Szukaj wg branż
Powiększ +

2018-11-05 Podstawy myślistwa. Jak zacząć?

Myślistwo jest dziedziną, w której sprawny i dobry jakościowo ekwipunek to podstawa. W sieci znajdziesz wiele poradników na temat tego, jak zacząć swoją przygodę z tym wyjątkowym hobby. Za to z tego artykułu dowiesz się, które przedmioty będą potrzebne już na pierwszych wyprawach łowieckich.

Od razu warto wspomnieć, że skomponowanie zestawu myśliwskiego na wyprawę to dość indywidualna kwestia. Dużo zależy od dotychczasowych doświadczeń i planów konkretnej osoby. Każdy myśliwy gromadzi z biegiem czasu wiele zróżnicowanych przedmiotów – tych mniej, jak i tych bardziej potrzebnych – jednak prawdziwą sztuką jest w tym przypadku opanowanie umiejętności rozsądnego pakowania plecaka. Wbrew pozorom nie jest to takie proste. Oczywiście najczęściej uczymy się tego z czasem, metodą prób i błędów. Jednak podstawą jest to, aby nigdy nie zabierać ani zbyt dużo, ani zbyt mało.

Tym, o czym każdy aspirujący myśliwy pomyśli na samym początku, będzie zakup dobrej strzelby. Od razu zapoznaj się z zasadami jej bezpiecznego przechowywania, zarówno w domu, jak i w czasie transportu. Musisz wiedzieć, że broni nie powinno się przewozić luzem, nawet na tylnym siedzeniu samochodu. Koniecznością będzie więc zakup nie tylko samej strzelby, ale również dobrego jakościowo futerału. W tym celu doskonale sprawdzają się skrzynie i usztywniane walizki, zawierające m.in. przydatne, dodatkowe kieszenie do przechowywania amunicji. W sytuacjach, w których planujemy chodzić ze strzelbą nieco dłużej, tropiąc zwierzynę, zabierajmy ze sobą lżejszy futerał wykonany z materiału. Przydatnym gadżetem na sam początek są także wygodne, wytrzymałe i ciche buty, oraz specjalne kurtki myśliwskie. Nieprzemakalne, często wzorowane na popularnych modelach wojskowych, a do tego lekkie, ciepłe i wytrzymałe - będą wprost idealne na nocne polowania i chłodniejsze dni.

O czym jeszcze warto pamiętać?

Trzecim, podstawowym przedmiotem dla początkujących jest dobry nóż myśliwski, który przyda się w wielu sytuacjach: do patroszenia zwierzyny, oprawiania jej, a także do mniejszych prac obozowych. Jako pierwszy model najlepiej sprawdzają się noże uniwersalne, z prostą rękojeścią i głownią w standardowym kształcie. Dopiero z biegiem czasu, gdy zdobędziemy pewne umiejętności, możemy urozmaicać swoją kolekcję, wybierając ostrza zdobione i niestandardowe. Kolejnym sprzętem, bez którego trudno się obejść w lesie, jest także sprawna latarka z zapasem baterii. W sklepach znajdziemy modele ręczne, mocowane do broni, oraz czołówki.

Inne przedmioty, nieobowiązkowe, ale warte rozważenia to m.in. lornetka ze szklaną optyką i możliwością regulacji, dalmierz, oraz noktowizor. W tym przypadku wszystko zależy od naszych indywidualnych potrzeb oraz od pory roku czy dnia, w której wybieramy się na polowanie. Oczywiście wszystkie gadżety dobrze jest zapakować w odpowiedni plecak lub torbę z kieszeniami i schowkami, które ułatwią szybkie znalezienie potrzebnego sprzętu.

Silesian
 © Wszelkie prawa zastrzeżone - Interaktywna Polska Sp. z o.o. (18) 4490077; 509 740 777 ; e-mail: biuro@iap.pl

www.csz.gminagrybow.pl www.gosir.gminagrybow.pl wieliczka.eu - zaprasza Burmistrz Artur Kozioł