Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Frans Timmermans znów atakuje Polskę

Treść

Frans Timmermans znów atakuje nasz kraj. Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej powiedział, że sytuacja dotycząca praworządności w Polsce się pogorszyła. Wiceszef polskiej dyplomacji Konrad Szymański jest gotowy wyjaśnić nieścisłości dotyczące reformy wymiaru sprawiedliwości.

Węgry i Polska znów na celowniku europejskich urzędników.

– Mam nadzieję, że dziś porozmawiamy o rządach prawa, ponieważ sytuacja w Polsce jest niepokojąca. Istnieje również inicjatywa Parlamentu na temat Węgier oraz kilka pytań dotyczących Rumunii – mówił jeszcze przed obradami szef belgijskiej dyplomacji Didier Reynders.

W Luksemburgu ministrowie ds. europejskich rozmawiali  m.in. o Węgrzech w kontekście prowadzonego wobec tego kraju postępowania z art. 7. Nie zabrakło też ataku na Polskę. Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans krytykuje kontynuowanie przez rząd w Warszawie zmian w Sądzie Najwyższym.

– Sytuacja się nie poprawiła, a według naszych analiz pogorszyła się. Szczególnie rozczarowujące jest to, że pomimo procedury przed Trybunałem Sprawiedliwości UE polskie władze nie zatrzymały wdrażania reform w Sądzie Najwyższym, a tak naprawdę przyspieszyły ten proces, nominując jeszcze więcej sędziów do tego sądu – zaznaczył Frans Timmermans.

Podczas posiedzenia Rady ds. Ogólnych stanowisko zajęło 12 państw członkowskich. Dyplomaci informowali, że wszystkie państwa poparły podejście Fransa  Timmermansa. Wiceszef MSZ Konrad Szymański jest gotowy do dialogu.

– Jeżeli będzie taka konieczność, chętnie przedstawię informacje lub sprostuję nieścisłości w tej sprawie – zapewnił Konrad Szymański.

Atakując nasz kraj, unijni urzędnicy łamią prawo – wskazuje politolog dr Mirosław Habowski.

– Unia Europejska nie jest strukturą, która by się rządziła jakimikolwiek prawami. Na pewno nie rządzi się prawami zawartymi w traktatach, bo one określają jakie są kompetencje Komisji Europejskiej, Unii, państw, jak te kompetencje są dzielone. Funkcjonowanie Sądu Najwyższego w państwie członkowskim nie jest kompetencją Komisji Europejskiej – podkreśla dr Mirosław Habowski.

W zeszłym tygodniu prezydent Andrzej Duda powołał kolejnych 27 osób na sędziów SN: dziewiętnastu w Izbie Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych, siedmiu w Izbie Cywilnej i jednego w Izbie Karnej. Przeciwnicy zmian w polskim sądownictwie uważają, że ze względu na skargę KE do Trybunału Sprawiedliwości UE w sprawie ustawy o SN oraz wniosek Komisji o zawieszenie funkcjonowania spornych przepisów, prezydent Andrzej Duda powinien wstrzymać się z powoływaniem sędziów do Sądu Najwyższego. To jednak byłoby naruszeniem polskich przepisów.

TV Trwam News/RIRM

Źródło: radiomaryja.pl, 17 października 2018

Autor: mj

Tagi: Frans Timmermans