Portal Piatek - 19 kwietnia 2019 Alfa, Leonii, Tytusa      "Człowiek może się obejść bez wielu rzeczy, ale nie może się obejść bez drugiego człowieka". Ludwig Borne
Szukaj     Szukaj wg branż
Powiększ +

2018-07-17 Politycy partii rządzącej mają nadzieję, że prof. M. Gersdorf powstrzyma się od czynności urzędowych

Politycy partii rządzącej mają nadzieję, że prof. Małgorzata Gersdorf powstrzyma się od podejmowania czynności urzędowych, które i tak byłyby nieważne.


Prof. Małgorzata Gersdorf ma zakończyć urlop w najbliższy czwartek. Zgodnie z ustawą o Sądzie Najwyższym, sędzia przeszła w stan spoczynku; przestała także pełnić funkcję I Prezesa Sądu Najwyższego.


Sędzia Małgorzata Gersdorf powołuje się wprost na konstytucję, która mówi, że I Prezes Sądu Najwyższego pełni swoją funkcję sześć lat. Ten termin upływa w 2020 r.


Wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł na antenie TV Trwam zwrócił uwagę, że jest to błędne myślenie. Art. 180 ustęp 4 ustawy zasadniczej odsyłała do obowiązującej ustawy o SN – zauważa podsekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości. Polityk był pytany także o możliwe podjęcie czynności przez prof. Małgorzatę Gersdorf.– Nie sądzę, żeby taka sytuacja miała miejsce z tej przyczyny, iż p. prezes jest prawnikiem i to bardzo dobrym prawnikiem. Ma świadomość tego, że te wszystkie czynności będą po prostu nieważne. Zatem nie chcąc doprowadzać do chaosu, najprawdopodobniej powstrzyma się od podejmowania czynności urzędowych, które skutkowałyby sankcją nieważności – powiedział Marcin Warchoł.Obecnie pracami SN kieruje Józef Iwulski. Sędzia zapowiedział wypłacenie Małgorzacie Gersdorf pensji.


Jednocześnie trwa konkurs na stanowiska w SN. Kandydatury ocenia Krajowa Rada Sądownictwa. Spośród sędziów wybrany zostanie prezes SN.


RIRM


Źródło: radiomaryja.pl, 17 lipca 2018

mj © Wszelkie prawa zastrzeżone - Interaktywna Polska Sp. z o.o. (18) 4490077; 509 740 777 ; e-mail: biuro@iap.pl

www.csz.gminagrybow.pl www.gosir.gminagrybow.pl wieliczka.eu - zaprasza Burmistrz Artur Kozioł