Portal Wtorek - 19 lutego 2019 Bettiny, Konrada, Mirosława      "Człowiek może się obejść bez wielu rzeczy, ale nie może się obejść bez drugiego człowieka". Ludwig Borne
Szukaj     Szukaj wg branż
Powiększ +

2018-06-24 Prezydent RP i szef MON wezmą udział w obchodach Święta Morza i Marynarki Wojennej w Gdyni

Z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy i ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka odbędą się dziś centralne obchody Święta Morza i Marynarki Wojennej w Gdyni.  W tym roku przypada setna rocznica powołania tej formacji.  


Uroczystości rozpoczną się o godz. 8.00 podniesieniem gali banderowej na wszystkich okrętach Marynarki Wojennej. Następnie zaplanowano złożenie wieńców przy Kwaterze Pamięci w Gdyni Oksywiu, po czym w Kościele Garnizonowym zostanie odprawiona Msza święta.


W południe, jak poinformowała dyrektor Oddziału Regionalnego Agencji Mienia Wojskowego w Gdyni Danuta Sikora, członek Komitetu Organizacyjnego Obchodów 100-lecia Marynarki Wojennej, zaplanowano odsłonięcie Pomnika Polski Morskiej.– To jest nowy pomnik, który został wykonany na skwerze Kościuszki. W tej uroczystości będzie brał udział prezydent Andrzej Duda wraz z zaproszonymi gośćmi, pocztami sztandarowymi, przedstawicielami miasta, dowódcami, orkiestrą reprezentacyjną i Marynarką Wojenną. To jest najważniejszy moment tego dnia. Później będziemy zaokrętowani na okręcie wojennym ORP „Wodnik”. Jest planowane wyjście w morze. Zaproszeni goście popłyną w taki rejs, który będzie połączony z paradą morską i lotniczą na Zatoce Gdańskiej – mówiła Danuta Sikora.W paradzie weźmie udział ponad 20 okrętów. Oprócz polskich jednostek, zaprezentują się okręty m.in. z USA, Niemiec, Finlandii, Chin oraz Francji. Planowany jest także pokaz z udziałem śmigłowca i grupy nurków-minerów.


Będzie można również bezpłatnie zwiedzić m.in. Muzeum Miasta Gdyni, a także ORP „Błyskawicę”. Przy Nabrzeżu Pomorskim zwiedzający mogą zobaczyć m.in. okręt podwodny ORP „Bielik”.


RIRM


Źródło: radiomaryja.pl, 24 czerwca 2018

mj © Wszelkie prawa zastrzeżone - Interaktywna Polska Sp. z o.o. (18) 4490077; 509 740 777 ; e-mail: biuro@iap.pl

www.csz.gminagrybow.pl www.gosir.gminagrybow.pl wieliczka.eu - zaprasza Burmistrz Artur Kozioł