Portal Sobota - 23 marca 2019 Feliksa, Konrada, Zbysławy     "Bóg nie zsyła nam rozpaczy, aby nas zabić, lecz by nowe obudzić w nas zycie." - Hermann Hesse
Szukaj     Szukaj wg branż
Powiększ +

2018-06-13 Zamek Książ: wyjątkowa rezydencja pełna tajemnic

Ten zamek przyciąga uwagę niezwykłą architekturą i pięknym otoczeniem, choć większość turystów zagląda tu ze względu na legendy o ukrytych skarbach. Tajemnicze, budzące grozę historie, znani mieszkańcy – oto czynniki, dzięki którym zamek Książ zalicza się do najpopularniejszych zamków na terenie Dolnego Śląska. Co warto wiedzieć na temat tego niezwykłego zabytku? Na co powinniśmy zwrócić szczególną uwagę podczas wycieczki po tym niezwykłym miejscu?

Dolnośląski Wersal i jego dzieje

Zamek Książ, jedna z piękniejszych rezydencji na terenie Dolnego Śląska, szybko zyskał miano drugiego Wersalu. Ta piastowska pierwotnie warownia ma się przecież czym pochwalić. Zamek ten do dziś zachwyca potęgą, wspaniałą architekturą oraz malowniczą scenerią Książańskiego Parku Krajobrazowego. Potężna budowla wznosi się nad wąwozem rzeki Pałcznicy, a ukształtowanie terenu jest najlepszym dowodem na to, iż rezydencja ta powstała jako obiekt o charakterze obronnym. Jak długą historią może się pochwalić zamek Książ? Wiadomo, że istniał on już w XIII wieku, a za inicjatora jego budowy uchodzi książę Bolko I.

Przez wieki zamek ten zmieniał swój wygląd, by w XVIII/XIX stuleciu stać się jedną z najpiękniejszych i najpotężniejszych rezydencji na terenie Dolnego Śląska. Jako własność Hochbergów, panów zarządzających m. in. okolicznymi kopalniami, zamek ten stał się bardzo ważnym punktem na mapie Dolnego Śląska. Organizowane tu przyjęcia przyciągały wiele znanych osobistości, a Książ szybko zajął ważne miejsce na kulturalnej i politycznej mapie ówczesnej Europy.

Często organizowano tu również turnieje rycerskie, a w jednym z nich brał udział sam król pruski, Fryderyk Wilhelm. Na zamku Książ gościł też car Mikołaj I oraz Winston Churchill. W latach II wojny światowej zamek stał się własnością nazistów, których polityki Hochbergowie nie popierali. Nazistowskie władze na zamku urządziły kwaterę dla dowództwa III Rzeszy oraz schron dla Hitlera. Pod zamkiem wydrążyli z kolei sieć tajemniczych tuneli, które do dziś kryją wiele tajemnic.

Co można tu zobaczyć?

Zamek Książ zadziwia pięknem architektury, otoczeniem oraz… imponującymi rozmiarami. Liczne przebudowy sprawiły, że stał się on potężną rezydencją, składającą się z ponad 400 komnat! Dziś zamek Książ to trzeci pod względem wielkości zamek na ziemiach polskich, a większymi rozmiarami mogą się pochwalić tylko dwa zamki: zamek w Malborku oraz Zamek Królewski na Wawelu. Zamek Książ przyciąga uwagę barokowymi komnatami, potężnymi basztami i zamkową wieżą, która jest rewelacyjnym punktem widokowym. Kuszą wspaniałe ogrody i palmiarnia, uwagę przyciągają pobliskie stajnie oraz ścieżki spacerowe, dzięki którym turyści mogą odkrywać piękno nie tylko zamku, ale i otaczającego go parku krajobrazowego.

Zamek Książ to jedna z turystycznych perełek, dzięki którym Dolny Śląsk cieszy się tak wielkim powodzeniem wśród turystów. To zabytek, któremu z pewnością warto poświęcić nieco więcej uwagi w czasie podróży po Polsce – nie tylko ze względu na historie o ukrytych w jego okolicy skarbach.

mj


 Aktualności
23/03 [TYLKO U NAS] A. Sobecka: Jest możliwość nowelizacji prawa oświatowego tak, aby wprowadzić zakaz szkodliwej ideologii gender
23/03 Plany pogłębienia jednolitego rynku
23/03 [TYLKO U NAS] Ks. dr R. Ostrowski: Katolickość przedsiębiorcy polega na tym, w jaki sposób odnosi się do rodziny poprzez Boga
23/03 Czeskie koleje uruchamiają połączenie Kraków-Praga
22/03 [TYLKO U NAS] K. Pawłowicz: W czasach rządu PO-PSL ukradziono Polakom około 250 mld złotych
22/03 [TYLKO U NAS] A. Macierewicz: Zastanawiam się, skąd wzięły się środowiska, które powołując się na formację narodową - są prorosyjskie, a nawet proputinowskie
 Duchowość, Religia, Kościół
23/03 Medytacje o Męce Pańskiej. SZYMON PIOTR
23/03 Daj szansę
23/03 Pielgrzymka obrońców życia na Jasną Górę
23/03 Biskupi zachęcają do podjęcia we wszystkich parafiach duchowej adopcji
22/03 Jak Benedykt zapowiedział swoją śmierć braciom. Posłuchaj fragmentu II księgi "Dialogów" św. Grzegorza Wielkiego
22/03 Teologia chodzenia


 © Wszelkie prawa zastrzeżone - Interaktywna Polska Sp. z o.o. (18) 4490077; 509 740 777 ; e-mail: biuro@iap.pl

www.csz.gminagrybow.pl www.gosir.gminagrybow.pl wieliczka.eu - zaprasza Burmistrz Artur Kozioł