Portal Środa - 12 grudnia 2018 Ady, Aleksandra, Dagmary     
Szukaj     Szukaj wg branż
Powiększ +

2018-06-13 Zamek Książ: wyjątkowa rezydencja pełna tajemnic

Ten zamek przyciąga uwagę niezwykłą architekturą i pięknym otoczeniem, choć większość turystów zagląda tu ze względu na legendy o ukrytych skarbach. Tajemnicze, budzące grozę historie, znani mieszkańcy – oto czynniki, dzięki którym zamek Książ zalicza się do najpopularniejszych zamków na terenie Dolnego Śląska. Co warto wiedzieć na temat tego niezwykłego zabytku? Na co powinniśmy zwrócić szczególną uwagę podczas wycieczki po tym niezwykłym miejscu?

Dolnośląski Wersal i jego dzieje

Zamek Książ, jedna z piękniejszych rezydencji na terenie Dolnego Śląska, szybko zyskał miano drugiego Wersalu. Ta piastowska pierwotnie warownia ma się przecież czym pochwalić. Zamek ten do dziś zachwyca potęgą, wspaniałą architekturą oraz malowniczą scenerią Książańskiego Parku Krajobrazowego. Potężna budowla wznosi się nad wąwozem rzeki Pałcznicy, a ukształtowanie terenu jest najlepszym dowodem na to, iż rezydencja ta powstała jako obiekt o charakterze obronnym. Jak długą historią może się pochwalić zamek Książ? Wiadomo, że istniał on już w XIII wieku, a za inicjatora jego budowy uchodzi książę Bolko I.

Przez wieki zamek ten zmieniał swój wygląd, by w XVIII/XIX stuleciu stać się jedną z najpiękniejszych i najpotężniejszych rezydencji na terenie Dolnego Śląska. Jako własność Hochbergów, panów zarządzających m. in. okolicznymi kopalniami, zamek ten stał się bardzo ważnym punktem na mapie Dolnego Śląska. Organizowane tu przyjęcia przyciągały wiele znanych osobistości, a Książ szybko zajął ważne miejsce na kulturalnej i politycznej mapie ówczesnej Europy.

Często organizowano tu również turnieje rycerskie, a w jednym z nich brał udział sam król pruski, Fryderyk Wilhelm. Na zamku Książ gościł też car Mikołaj I oraz Winston Churchill. W latach II wojny światowej zamek stał się własnością nazistów, których polityki Hochbergowie nie popierali. Nazistowskie władze na zamku urządziły kwaterę dla dowództwa III Rzeszy oraz schron dla Hitlera. Pod zamkiem wydrążyli z kolei sieć tajemniczych tuneli, które do dziś kryją wiele tajemnic.

Co można tu zobaczyć?

Zamek Książ zadziwia pięknem architektury, otoczeniem oraz… imponującymi rozmiarami. Liczne przebudowy sprawiły, że stał się on potężną rezydencją, składającą się z ponad 400 komnat! Dziś zamek Książ to trzeci pod względem wielkości zamek na ziemiach polskich, a większymi rozmiarami mogą się pochwalić tylko dwa zamki: zamek w Malborku oraz Zamek Królewski na Wawelu. Zamek Książ przyciąga uwagę barokowymi komnatami, potężnymi basztami i zamkową wieżą, która jest rewelacyjnym punktem widokowym. Kuszą wspaniałe ogrody i palmiarnia, uwagę przyciągają pobliskie stajnie oraz ścieżki spacerowe, dzięki którym turyści mogą odkrywać piękno nie tylko zamku, ale i otaczającego go parku krajobrazowego.

Zamek Książ to jedna z turystycznych perełek, dzięki którym Dolny Śląsk cieszy się tak wielkim powodzeniem wśród turystów. To zabytek, któremu z pewnością warto poświęcić nieco więcej uwagi w czasie podróży po Polsce – nie tylko ze względu na historie o ukrytych w jego okolicy skarbach.

mj


 Aktualności
12/12 3 cele, dla których wprowadza się do fabryk roboty przemysłowe
12/12 NIK: Sektor bankowy w Polsce jest stabilny
12/12 [TYLKO U NAS] Z. Sipiera: Nikt nie zmusza Rady Miasta Warszawy do upamiętniania komunistów przez nadawanie ich imion ulicom
12/12 Katowice: drugi dzień kongresu Energy 24 w ramach COP 24
12/12 Obrońcy życia zwrócili się do TK ws. tzw. aborcji eugenicznej
12/12 Emeryci i renciści od marca 2019 roku dostaną wyższe świadczenia
11/12 Gazetkonosz. Polacy mają kolejny sposób na oszczędzanie
11/12 Ciąg dalszy sporu na linii oświatowa "Solidarność" - minister edukacji
11/12 Katowice: COP24 dziś pod hasłem: "Lasy dla Polski, Polska dla świata"
11/12 Komisja śledcza ds. VAT przesłuchała ministra finansów w rządzie PO-PSL J. Rostowskiego
11/12 [TYLKO U NAS] Dr Bukowski: Nie może być tak, że chodzimy po ulicach, których bohaterami są komuniści, którzy niewolili polski naród
 Duchowość, Religia, Kościół
12/12 Egzamin z wiary i bardzo trudnej ufności
12/12 Obradowała Komisja Wspólna Przedstawicieli rządu RP i Konferencji Episkopatu Polski
11/12 Mądry da się zrozumieć w krótkich słowach...
11/12 Potrójny adwent myślenickiej wspólnoty parafialnej


 © Wszelkie prawa zastrzeżone - Interaktywna Polska Sp. z o.o. (18) 4490077; 509 740 777 ; e-mail: biuro@iap.pl

www.csz.gminagrybow.pl www.gosir.gminagrybow.pl wieliczka.eu - zaprasza Burmistrz Artur Kozioł