Portal Środa - 12 grudnia 2018 Ady, Aleksandra, Dagmary     
Szukaj     Szukaj wg branż
Powiększ +

2018-06-12 WSKSiM: konferencja o Kościele wobec pluralizmu w życiu społecznym

W murach Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu trwa od poniedziałku konferencja naukowa pod hasłem „Kościół wobec pluralizmu w życiu społecznym. Dialog czy konflikt?”.


Wyjaśnienie na tytułowe pytanie konferencji formułuje ks. dr Jarosław Sobkowiak z UKSW. Jak podkreśla, dialog powinien toczyć się w prawdzie.– Nie wchodzimy w życie społeczne po to, żeby wejść w konflikt, wchodzimy w życie społeczne po to, żeby wejść w dialog, ale kiedy dyskutujemy o prawdach ważnych – w imię świętego spokoju – z pewnego twardego stanowiska nie możemy rezygnować – mówi ks. dr Jarosław Sobkowiak.Jak tłumaczył ks. bp Józef Wróbel, dialog znajduje również szczególne miejsce w misji Kościoła i zawsze powinien być prowadzony z pełnym szacunkiem do drugiego człowieka.– Dialog, jaki prowadzi Kościół, zaczyna się nie w samym Kościele i tu się nie kończy. Dialog, który reprezentuje Kościół, który urzeczywistnia, w gruncie rzeczy zaczyna się tam, gdzie ten dialog prowadzi Pan Bóg z człowiekiem – podkreślił ks. bp Józef Wróbel, biskup pomocniczy archidiecezji lubelskiej.Przewodniczący Stowarzyszenia Teologów Moralistów ks. prof. Marian Machinek dodał, że dialog wymaga od ludzi określonych zachowań.– Ten dialog wymaga także od nas chrześcijan konkretnych postaw wobec świata – musimy głosić Ewangelię i szanować godność człowieka. Obecnie nie jest to takie łatwe – podkreślił ks. prof. Marian Machinek.


– Chrześcijanie – tacy pojedynczy, zwyczajni ludzie – żyją nie tylko w otoczeniu, które nie podziela ich zapatrywań, ich wartości moralnych, ale jest czasami wręcz wrogie wobec nich – dodał ks. prof. Marian Machinek.Szczególne wyzwania w tym zakresie stoją przed osobami, które pełnią funkcje społeczne.– Powstaje pytanie, w jaki sposób mają być wiarygodnymi świadkami Ewangelii, którzy nie wyrzekają się Ewangelii pod jakimś pretekstem skutecznego dialogu, a z drugiej strony, którzy potrafią rozmawiać z ludźmi – wskazał przewodniczący Stowarzyszenia Teologów Moralistów.Konferencję organizuje Stowarzyszenie Teologów Moralistów we współpracy z Akademią Alfonsjańską w Rzymie, z Komitetem Nauk Teologicznych Polskiej Akademii Nauk oraz z Wyższą Szkołą Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu.


TV Trwam News/RIRM


Źródło: radiomaryja.pl, 11 czerwca 2018

mj

 Aktualności
12/12 3 cele, dla których wprowadza się do fabryk roboty przemysłowe
12/12 NIK: Sektor bankowy w Polsce jest stabilny
12/12 [TYLKO U NAS] Z. Sipiera: Nikt nie zmusza Rady Miasta Warszawy do upamiętniania komunistów przez nadawanie ich imion ulicom
12/12 Katowice: drugi dzień kongresu Energy 24 w ramach COP 24
12/12 Obrońcy życia zwrócili się do TK ws. tzw. aborcji eugenicznej
12/12 Emeryci i renciści od marca 2019 roku dostaną wyższe świadczenia
11/12 Gazetkonosz. Polacy mają kolejny sposób na oszczędzanie
11/12 Ciąg dalszy sporu na linii oświatowa "Solidarność" - minister edukacji
11/12 Katowice: COP24 dziś pod hasłem: "Lasy dla Polski, Polska dla świata"
11/12 Komisja śledcza ds. VAT przesłuchała ministra finansów w rządzie PO-PSL J. Rostowskiego
11/12 [TYLKO U NAS] Dr Bukowski: Nie może być tak, że chodzimy po ulicach, których bohaterami są komuniści, którzy niewolili polski naród
 Duchowość, Religia, Kościół
12/12 Egzamin z wiary i bardzo trudnej ufności
12/12 Obradowała Komisja Wspólna Przedstawicieli rządu RP i Konferencji Episkopatu Polski
11/12 Mądry da się zrozumieć w krótkich słowach...
11/12 Potrójny adwent myślenickiej wspólnoty parafialnej


 © Wszelkie prawa zastrzeżone - Interaktywna Polska Sp. z o.o. (18) 4490077; 509 740 777 ; e-mail: biuro@iap.pl

www.csz.gminagrybow.pl www.gosir.gminagrybow.pl wieliczka.eu - zaprasza Burmistrz Artur Kozioł