Portal Niedziela - 21 pazdziernika 2018 Celiny, Hilarego, Janusza     "Największym urokiem świata jest urok drugiego człowieka" - Zofia Nałkowska
Szukaj     Szukaj wg branż
Powiększ +

2018-05-16 Dr K. Kawęcki: KE nie jest zainteresowana merytoryczną dyskusją z polskim rządem

Komisja Europejska nie jest zainteresowana merytoryczną dyskusją z polskim rządem, realizuje scenariusz ciągłego wywierania presji na Polskę – mówił we wtorek w programie „Polski Punkt Widzenia” wiceprezes Prawicy RP dr Krzysztof Kawęcki.


Dziś spór o praworządność będzie tematem rozmów premiera Mateusza Morawieckiego z szefem Komisji Europejski Jean-Claudem Junckerem.


Na razie trudno mówić o zażegnaniu sporu.– Jest pewien progres w ciągu ostatnich tygodni, ale nie na tyle, by powiedzieć, że system praworządności został zmieniony. Będziemy kontynuować dialog – oświadczył wiceszef Komisji Europejskiej Frans Timmermans.


– Jeżeli możemy mówić o postępie, to ten postęp został dokonany ze strony Polski. Dzisiaj oczekujemy postępu (również) po stronie Komisji Europejskiej (…), ponieważ wyjście z tego napięcia jest możliwe tylko wtedy, kiedy obie strony będą czyniły jakieś kroki – mówił polski wiceminister spraw zagranicznych Konrad Szymański.


 – Komisja Europejska w ten sposób realizuje strategię stałego wywierania presji na Polskę – ocenił wiceprezes Prawicy RP dr Krzysztof Kawęcki.Presji, do której – jak mówi – przyczyniły się błędy polskiego rządu.– Nasza ocena Prawicy Rzeczypospolitej od samego początku była taka, że uważaliśmy, że nie jest zasadne prowadzenie tzw. dialogu z Komisją Europejską, dlatego że w pewnym momencie ze strony polskiej zostało wszystko powiedziane – wskazał dr Krzysztof Kawęcki.„Tak zwanego dialogu”, bo relacje na linii Komisja Europejska – polski rząd, w opinii wiceprezesa Prawicy RP, przybrały formę dyktatu. Dialog godzi w proces legislacyjny suwerennego państwa.– To nie jest właściwie w gestii Komisji Europejskiej. My tym samym po prostu legitymizujemy działania Komisji Europejskiej. To nie chodzi tylko o Polskę, ale o funkcjonowanie UE – akcentował wiceprezes Prawicy RP.Komisji Europejskiej nie interesuje merytoryczna dyskusja – mówi dr Krzysztof Kawęcki.– To jest zupełny brak konsekwencji. Z drugiej strony (jeśli) chce się prowadzić ten dialog, zmierzać do kompromisu, to trzeba do tego kompromisu dążyć. Komisja Europejska nie ma tego typu intencji – zaznaczył dr Krzysztof Kawęcki.Spór o polską praworządność dziś wróci do Brukseli. Na posiedzeniu Komisji Europejskiej szczegóły dialogu z Polską ma przedstawić Frans Timmermans. W Sofii – na marginesie szczytu Unia Europejska–Bałkany Zachodnie, premier Mateusz Morawiecki spotka się z przewodniczącym KE Jean-Cluadem Junckerem.


TV Trwam News/RIRM


Źródło: radiomaryja.pl, 16 maja 2018

mj

 Aktualności
21/10 Mec. S. Hambura ws. postępowania TSUE: Czeka nas zderzenie prawa polskiego z prawem wspólnotowo-unijnym
21/10 [TYLKO U NAS] Dr hab. D. Zalewski: Jest wiele do zrobienia w zakresie edukacji ekologicznej społeczeństwa
21/10 Walka z nowotworem płuc
21/10 Wzrosła liczba Polaków marnujących jedzenie
21/10 Światowy Dzień Misyjny
21/10 Węgierski rząd likwiduje studia gender. Co z Polską?
20/10 [TYLKO U NAS] Prof. J. Kawęcki: WSKSiM rzetelnie i całościowo kształci studentów dając Polsce, naszej Ojczyźnie, bardzo dobrych absolwentów
20/10 Unijne naciski na Polskę
20/10 Trwa cisza wyborcza
20/10 Włochy: Sąd utrzymał wyrok dla Kongijczyka, który napadł na Polaków w Rimini
20/10 MKiDN: 10 listopada na Stadionie Narodowym "Koncert dla Niepodległej"
 Duchowość, Religia, Kościół
21/10 Spory i podziały // 29. Niedziela Zwykła
21/10 Młodzieżowe Czuwania z Redemptorystami: Droga wewnętrzna - Sprawiedliwość
20/10 Syn Człowieczy wzorem służebnej władzy // 29 Niedziela zwykła, rok B (Iz 53,10n; Hbr 4,14-16; Mk 10,35-45)
20/10 Dialog z Arcybiskupem: "Stulecie niepodległości. Kościół a państwo. Relacje"


 © Wszelkie prawa zastrzeżone - Interaktywna Polska Sp. z o.o. (18) 4490077; 509 740 777 ; e-mail: biuro@iap.pl

www.csz.gminagrybow.pl www.gosir.gminagrybow.pl wieliczka.eu - zaprasza Burmistrz Artur Kozioł